-
Spichlerz w światłocieniu
Spichlerz wydobyty z mroku, uchwycony w poświacie porannego słońca, które wpada do wnętrza przez szczeliny i ubytki w gotyckim murze. Klimat miejsca utrwalony w analogowej, czarno-białej fotografii Roberta Górskiego.
-
Dom Opata w obiektywie
Gotycko-renesansowy budynek z I poł. XIV w. zbudowano z cegły w wątku wendyjskim i gotyckim. Warto zobaczyć odrestaurowany portal w elewacji zachodniej, otwory okienne i blendy, a w zajmowanym przez bibliotekę wnętrzu – oryginalne detale.
-
Dom Konwersów – wczoraj i dziś
Dzisiejszy „dom konwersów”, czyli braci świeckich, jest jedyną pozostałością klasztornych zabudowań. Oryginalny, znacznie większy wczesnogotycki budynek, który od zachodu zamykał klasztorny wirydarz, zachował się jedynie w północnej części do wysokości okien I piętra.
-
Owczarnia – gotycka stodoła
Choć cystersów od wieków nie ma już w Kołbaczu, owczarnia do dziś służy kolejnym gospodarzom. Pierwotny budynek zbudowany został z cegły gotyckiej w wątku wendyjskim i w dużej mierze do dzisiejszych czasów zachował swój oryginalny wygląd.
-
„Cienie zapomnianych kultur” 2020 – wspomnienie
13. edycja „Cieni zapomnianych kultur” była dla nas mocno innym przeżyciem ze względu na sytuację pandemiczną. Z perspektywy następnych tygodni, kiedy wydarzenia kulturalne zostały zamrożone, możemy docenić to, że mogliśmy bezpośrednio wziąć udział w tym wspólnotowym doświadczeniu.
-
Wystawa na 10-lecie działań Spichlerza Sztuki
W zeszłym roku trochę wspominaliśmy. W 2019 strzeliło nam 10 latek (od momentu formalnego zawiązania stowarzyszenia w 2009). Sporo się działo, więc była okazja, żeby przypomnieć sobie i Wam różne spichlerzowe działania.
-
Siła (nie)pamięci – relacja z „Cieni…” 2019
12 edycja „Cieni zapomnianych kultur” podejmowała temat, który towarzyszy nam od początku tego projektu – zacierania pamięci i jednocześnie próby „odpominania”, przywracania jej, niezgody na niepamięć i wykorzenienie.
-
Wakacyjne dźwiękobranie – relacja z warsztatów z Asi Miną
Za nami trzy dni warsztatowych poszukiwań dźwięków (i ciszy) w nieoczywistych przedmiotach i sytuacjach. Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska ceniona artystka i animatorka kultury, przeprowadziła nas fantastycznie przez ten czas…
-
Magiczna podróż w czasie – relacja z „Cieni zapomnianych kultur” 2018
Po raz 11. udało się nam ożywić dawne opactwo cystersów! Tym razem było jeszcze bardziej wyjątkowo, a to m.in. za sprawą widowiskowego mappingu 3d, inspirowanego historią kołbackich cystersów. Ale po kolei 🙂
-
Warsztaty stolarskie dla dzieci – „Ogród inspiracji” 2018 razem z NETTO
Dzikie dzieci opanują w czerwcu wirydarz w pocysterskim Kołbaczu 🙂 Rusza kolejna edycja projektu „Ogrodu inspiracji”, który organizuje stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, pod patronatem i przy finansowym wsparciu sieci sklepów Netto.