Magiczna podróż w czasie – relacja z „Cieni zapomnianych kultur” 2018

10.2018

Po raz 11. udało się nam ożywić dawne opactwo cystersów! Tym razem było jeszcze bardziej wyjątkowo, a to m.in. za sprawą widowiskowego mappingu 3d, inspirowanego historią kołbackich cystersów. Ale po kolei 🙂

Tematem wiodącym tegorocznej imprezy było samo opactwo w Kołbaczu i realizowany u nas plan rewitalizacji. O wyzwaniach remontowych w spichlerzu, największej konstrukcji ciesielskiej w regionie (utworzonej w czasach poreformacyjnych w nawie głównej) opowiadał ceniony architekt Maciej Płotkowiak, który jest autorem projektu przekształcenia tego miejsca na przestrzeń wystawienniczą.

Miejsce „odkryte” dla działań kulturalnych przez nasze stowarzyszenie w 2008 roku zostanie teraz w pełni profesjonalnie przystosowanie do takiej funkcji, za sprawą pozyskanej przez Parafię w Kołbaczu dotacji. Z pięciu kondygnacji pozostaną trzy, co pozwoli uzyskać na nich dopuszczalną przez prawo budowalne wysokość. Przycięcie fragmentów belek odsłoni na całej wysokości spichlerza elewację kościoła z jej fazą romańską i gotycką. Na poszczególne poziomy spichlerza będzie można wjechać windą, podziwiając całą konstrukcję. To tylko część omawianych założeń.

W trakcie spotkania, pozornie specjalistyczna wiedza okazała się bardzo ciekawa, a wszyscy mogli przekonać się o wyjątkowości cysterskiego zabytku, o czym z pasją i humorem opowiadał nasz gość. Maciej Płotkowiak wskazując na pokrewieństwo między rozetą w Kołbaczu i w Chartres, przekonywał, że mnich, który ją tworzył musiał brać udział w budowie katedry w Chartres lub znać ją bardzo dobrze. Wskazuje to na paneuropejski trend w kulturze, obecny już w średniowieczu.

Drugim punktem wieczoru był koncert Bastarda Trio, które zabrało nas w muzyczną podróż w czasie. Utwory inspirowane twórczością Piotra z Grudziądza, jednego z pierwszych średniowiecznych kompozytorów w Europie Środkowej i Wschodniej, zabrzmiały bardzo współcześnie. Bo Bastarda to zderzenie starego z nowym, odkrywanie duchowej głębi w dawnej muzyce i przekładanie jej na współczesną wrażliwość muzyczną – w mistrzowskim wykonaniu.

Płyta „Promitat eterno”, którą usłyszeliśmy w Kołbaczu znalazła się w większości zestawień najważniejszych płyt ubiegłego roku. Subtelne melodie nabierały mocy za sprawą niezwykłego brzmienia klarnetu kontrabasowego. Koncert w Kołbaczu zamykał tegoroczną trasę Bastardy – teraz czekamy na nową płytę, która nagrywana będzie już w styczniu.

Muzyka inspirowana wiekami średnimi wprowadziła nas w atmosferę ostatniego punktu imprezy – mappingu 3d. Na elewacji nawy głównej kościoła pokazaliśmy burzliwe dzieje opactwa, w nieco baśniowej estetyce. Autorskie animacje stworzone przez Patryka Stępniaka-Patera precyzyjnie dopełniała skomponowana do mappingu muzyka Artura Sosena Klimaszewskiego. Na ścianie wyłaniały się m.in. sceny przybycia cystersów z duńskiego Esrum, budowy klasztoru, pożaru obiektów, najazdu wojsk brandenburskich i kasaty klasztoru. Nie zabrakło kołbackiej rozety i ryby siei, za którą opat sprzedał duszę diabłu.

Ciepły wieczór i gwiaździste niebo dopełniło magii tego wieczoru. Pięknie dziękujemy wszystkim za przybycie. No i chyba zanotowaliśmy rekordowo wysoką frekwencję spośród dotychczas realizowanych edycji 

Mamy nadzieję, że odważne włączenie nowych technologii, podane kreatywnie i ze smakiem może wytyczać kierunek myślenia o przyszłej ekspozycji w spichlerzu. Warto opowiadać historię tego miejsca idąc z duchem nowych czasów, nie gubiąc przy tym tożsamości tego wyjątkowego miejsca.

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowany był z dotacji Powiatu Gryfińskiego, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, Apteki Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, MN Sport, Gryfińskiego Domu Kultury, Lasów Państwowych i prywatnych darczyńców – Państwa Krawczyków i Matejczuków z Żelewa. Ważnym mecenasem projektu była po raz kolejny sieć sklepów NETTO, partner strategiczny mappingu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Radio Szczecin, Infoludek.pl, Stargardzka.pl, TVP Szczecin

Fot. Dagmara Maciejewska (1-7), Krzysztof Hadrian (8-25) Gazeta Wyborcza
Dokumentacja video: Robert Górski