„Cienie zapomnianych kultur” 2020 – wspomnienie

11.2020

13. edycja „Cieni zapomnianych kultur” była dla nas mocno innym przeżyciem ze względu na sytuację pandemiczną. Z perspektywy następnych tygodni, kiedy wydarzenia kulturalne zostały zamrożone, możemy docenić to, że mogliśmy bezpośrednio wziąć udział w tym wspólnotowym doświadczeniu, w które wprowadziły nas niguny. W maseczkach, ale z uśmiechem w oczach i ciepłem w sercu.

Niestety obowiązujące obostrzenia powodowały, że nie wszyscy mogliśmy się spotkać – może choć częściowo rekompensowało to wydarzenie w formie online, które transmitowaliśmy tydzień później.

Koncert Bastardy był wyjątkowym, mistycznym przeżyciem i chyba wszyscy mieliśmy uczucie, że niguny dobrze zrobiły nam w duszach. Bastardę gościliśmy w Kołbaczu po raz drugi, ale ze względu otaczający nas egzystencjalny, pandemiczny niż, to ten konncert był wyjatkowy. Bliski jest nam sposób interpretowania tradycji muzycznych przez Bastardę – uduchowiony, a przy tym nawiązujący do współczesnej wrażliwości.   

Po koncercie mieliśmy okazję zobaczyć  trzecią odsłoną mappingu, inspirowaną w tym roku cysterskimi żywiołami. W tę magiczną przestrzeń zabrała nas ekipa Pushka Studio – Bartosz Wójcicki i Jakub Cwajda, którzy odpowiadali za wizualną stronę mappingu. Muzykę skomponował dla nas po raz kolejny Artur Sosen Klimaszewski. Znów ożyły pocysterskie mury i wypełniły się poetycką wizją cysterskiej historii. W czterech sekwencjach pokazaliśmy żywioły, które zagrały ważną rolę w budowie potęgi kołbackiego opactwa.

Piękne fotografie podczas wydarzenia wykonał nas Tomasz Tarnowski – wielkie dzięki druhu!!!

Światło i dźwięk podczas koncertu świetnie zagrały dzięki:  Novik Technika.
Realizacją filmową koncertu oraz mappingu zajęło się po raz kolejny studio TwoShots.


13 edycja „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowana została ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryfinie, ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020.

Dziękujemy także naszym lokalnym sponsorom – nieustraszonym przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza: Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, MN Sport, Apteka Karotka i Instytut Zootechniki Zakład Doświadczalny w Kołbaczu oraz prywatnym darczyńcom! Wspaniale, że w tym trudnym czasie możemy liczyć na Wasze wsparcie 🙂