Cienie zapomnianych kultur 2023 – wracamy!

Już do Was jedziemy, w nieśpiesznym tempie, po rocznej przerwie wyłaniamy się zza zakrętu historii i kłębów dymu. Suniemy do Was przez Puszczę Bukową 40 km/h, jak parowozy na linii Greifenhagener Kreisbahnen – gryfińskiej kolei powiatowej. Możecie sobie wyobrazić, w jakim tempie toczyło się życie pod koniec XIX wieku. A więc wracamy z „Cieniami zapomnianych kultur” w danym opactwie cystersów w Kołbaczu! I ciągniemy te wagoniki dalej, z Waszym wsparciem!


W pierwszej części „Cieni”:

„GREIFENHAGENER KREISBAHNEN”
dawną koleją wokół Puszczy Bukowej
Wystawa i spotkanie z Jakubem Maturą, pasjonatem i promotorem lokalnej historii Pomorza Zachodniego
godz. 19.00 (świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu)
Wstęp wolny

W tym roku podczas „Cieni zapomnianych kultur” ruszymy w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów. Wsiądziemy w wehikuł czasu i ruszymy szlakiem GREIFENHAGENER KREISBAHNEN, dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej. O świetności, ale i upadku małej gryfińskiej kolei powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, łącząc małe miejscowości ze światem i odsłaniając podróżnym nieprzeciętne uroki Puszczy Bukowej, opowie JAKUB MATURA, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor świetnego bloga pomorze24.blogspot.com.

Skład kolejowy przemierzający las w pobliżu stacji Kellerbecker Mühle (Wrzosy Pomorskie / Śmierdnica), fot. z archiwum Janusza Plikusa, Jezierzyce242.blogspot.com

Spotkanie poprzedzi wystawa, którą tworzą zebrane przez Jakuba Maturę w całość z różnych rozporoszonych źródeł archiwalne fotografie, mapy i grafiki ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen. Z własnych kolekcji zechcieli je udostępnić nam miłośnicy swoich małych ojczyzn – Janusz Plikus, twórca arcyciekawego bloga Jezierzyce242. blogspot.com, poświęconego historii Jezierzyc i okolic – oraz Dorian Winter, niegdyś mieszkaniec Kołbacza, a dziś Szwajcarii, choć sercem i wspomnieniami dalej w Kołbaczu 😊

Stacja Kołbacz, fot. z archiwum Doriana Wintera

„OKOŁO 100 LAT – na tyle można określić metrykę gryfińskiej lokalnej kolei. Od momentu uruchomienia w 1895 r., po kompletne zwinięcie u schyłku XX w. Ślady po powiatowej rewolucji kolejowej są nadal widoczne, a budowa ścieżek rowerowych po śladach dawnych torów jest dobrym przyczynkiem do tego, by przypomnieć o krajobrazie owianym kłębami dymu znad parowozów” – pisze Jakub Matura.

Jakub Matura, fot. Szczecińska Agencja Artystyczna

Po spotkaniu zaprezentujemy także animację z okazji 850-lecie fundacji opactwa cystersów w Kołbaczu – ożywimy je i przybliżymy jego skalę! Będzie to artystyczna impresja, za którą stoją multimedialni twórcy, odpowiedzialni za oryginalne mappingi prezentowane przez nas na kołbackich murach – Patryk Stępniak-Pater (obraz) i Artur Sosen Klimaszewski (muzyka)

WIĘCEJ


W drugiej części „Cieni”:

KONCERT- JERZY MAZZOLL / „Być”
godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu
Wstęp wolny

w wyjątkowej przestrzeni kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, usłyszymy medytacyjną muzykę wirtuoza klarnetu basowego, JERZEGO MAZZOLA. „Być” to pierwsza od lat solowa płyta tego jednego z czołowych twórców yassu i niestrudzonego improwizatora. Album jest odejściem Mazzolla od form eksperymentalnych – stanowi pełną spokoju, organiczną i przestrzenną muzykę, która koncentruje się na melodii i rytmie. To nowe, dla wielu na pewno zaskakujące wcielenie artysty. Album powstał z pragnienia piękna i spokoju, które w ostatnich latach odnalazł Mazzoll.

WIĘCEJ

—–
15 edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje Edycja 2023. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym m.in. firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, Pro-Fit-Food, Nadleśnictwo Gryfino, Instytut Zootechiki PIB Kołbacz oraz prywatnych darczyńców.