Jerzy Mazzoll podczas „Cieni…” 14 października

KONCERT – JERZY MAZZOLL / „Być”
godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu
Wstęp wolny

W muzycznej części „Cieni zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu, naszym wyjątkowym gościem będzie JERZY MAZZOLL! Jeśli dziś rośnie w nas potrzeba poszukiwania harmonii, spokoju i piękna – na przekór wszystkiemu, albo właśnie w zgodzie z sobą i ze światem – to muzyka z ostatniej solowej płyty Mazzolla będzie taką cudowną kontemplacyjną podróżą, w której dźwiękom klarnetu towarzyszy subtelna elektronika.

Dla jednych to zupełnie nowe oblicze tego niestrudzonego improwizatora, współtwórcy sceny yassowej i idei arytmicznej perfekcji, wirtuoza klarnetu basowego; a dla innych konsekwencja jego artystycznych poszukiwań. Trudno wyliczyć wszystkie projekty, które współtworzył Mazzoll – m.in. Miłość, Kury, Niebieski Lotnik, Arhythmic Perfection, MazzBoxx.

Mazzoll o swojej płycie:

„Być” powstała z tęsknoty za melodią zwykłych dni, za pokojem serca w otoczeniu bliskich. W każdej z tych krótkich form zawarty jest czas, emocje, uczucia i myśli, kompozycja oddająca przestrzeń, która powoli się porządkowała i odkrywała swój głęboki sens. Można jej słuchać niemal w ciszy i w hałasie, raz lub wielokrotnie i złapać w niej coś tylko dla siebie.

To wszystko stało się możliwe dzięki spotkaniu z Michałem Szturomskim, które wzbudziło we mnie nadzieję, że raz jeszcze ktoś zdoła odczytać te wszystkie pracujące we mnie kody i idee arytmii, że miłość i akceptacja błędu mogą zostać ujęte w kolejną formę i zawarliśmy ją w tej płycie” .


Media o płycie Jerzego Mazzolla:

„(…) mamy najbardziej refleksyjną płytę klarnecisty, jaką kiedykolwiek nagrał. I chyba, mimo tych wszystkich elektronicznych interwencji, najbardziej naturalną. (…) Przy okazji raz jeszcze odkrywam autora na nowo. Na zupełnie innym etapie życia i twórczości niż te ćwierć wieku temu, gdy widziałem go po raz pierwszy (…).

Bartek Chaciński, Polityka, blog Polifonie

https://polifonia.blog.polityka.pl/2022/05/12/o-bycie/

„Rytmiczne, elektroniczne podkłady i niezwykle subtelna gra lidera na klarnecie to zdecydowanie inny krajobraz dźwiękowy niż ten, do którego artysta nas przyzwyczaił. Kluczowe moim zdaniem jest jednak to, że ani przez moment nie mamy wątpliwości, że słuchamy niezwykle doświadczonego artysty, że możemy poczuć to, co chce nam, słuchaczom przekazać – emocje, uczucia i myśli Jerzego Mazzolla, który zatęsknił za prostotą, oddechem, spokojem. Myślę, że dziś wszyscy tego potrzebujemy”.

Piotr Rytowski, Jazz Press

https://www.jazzpress.pl/plyty/jerzy-mazzoll-byc

Zdjęcie: Beata Gralewska Photography


Przed koncertem, w pierwszej części „Cieni”:

GREIFENHAGENER KREISBAHNEN”
dawną koleją wokół Puszczy Bukowej
Wystawa i spotkanie z Jakubem Maturą, pasjonatem i promotorem lokalnej historii Pomorza Zachodniego
godz. 19.00 (świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu)
Wstęp wolny

Wspólnie wsiądziemy w wehikuł czasu i ruszymy szlakiem GREIFENHAGENER KREISBAHNEN, dawnej kolei wokół Puszczy Bukowej. W podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów zabierze nas pasjonująca opowieść Jakuba Matury oraz wystawa archiwalnych fotografii.

WIĘCEJ



15 edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje Edycja 2023. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym m.in. firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, Pro-Fit-Food, Nadleśnictwo Gryfino, Instytut Zootechiki PIB Kołbacz oraz prywatnych darczyńców.