Samowystarczalność i muzyczne radical ethno – relacja z 10. „Cieni…”

10.2017

10. edycja „Cieni zapomnianych kultur” w pocysterskim Kołbaczu już za nami. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, w tym roku koncentrował się na temacie budownictwa naturalnego, samowystarczalności i szeroko rozumianej ekologii. W spichlerzu gościem wydarzenia był Paweł Sroczyński, założyciel Cohabitat, niezwykłej organizacji, która testuje możliwości budowy naturalnych, samowystarczalnych siedlisk ludzkich (habitatów), organizowanych na wzór ekosystemu. 

Paweł Sroczyński przekonywał, że możliwe i warte jest przejście z roli konsumenta na pozycje wytwórcy (choćby w mikroskali), a współdziałanie, współdzielenie i grupowe działania to siła. Wystawa wielkoformatowych fotografii dokumentująca działania Cohabitat, która była wprowadzeniem do wystawy, pokazywała że mądre koegzystowanie z naturą możliwe jest bez rezygnacji z technologii. To dzieje się właśnie w Cohabitat i tego mogliśmy dotknąć w ostatnią sobotę w spichlerzu w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Wystawa przygotowana wspólnie przez Cohabitat i Spichlerz Sztuki, była pierwszą tak szeroką prezentacją tej tematyki, opracowaną w takiej formie. Historycznym tłem dla idei samowystarczalności może być działalność kołbackich cystersów, którzy w średniowieczu stworzyli doskonale zorganizowane opactwo, w pełni niezależne gospodarczo i wywierające silny wpływ na całe Pomorze.

W drugiej części wieczoru byliśmy świadkami mocnego wydarzenia muzycznego, za sprawą laureatów konkursu Nowa Tradycja 2015 Polskiego Radia, zespołu Banda Nella Nebbia. Pod wodzą charyzmatycznego lidera, pochodzącego z Litwy basisty i kompozytora, Justinasa Važnevičiusa, muzycy stworzyli prawdziwą ścianę dźwięków. Przenikały się tu motywy etno, jazzowe i rockowe (skojarzenia muzyczne z Frankiem Zappą czy Primusem), inspirowane tradycyjną muzyką Europy Wschodniej, podane w oryginalnym stylu i z wielką ekspresją.

10. edycja była dla nas szczególnym momentem, by podziękować za wsparcie współpracownikom, partnerom, sponsorom i przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza. Bez Was to wszystko nie byłyby możliwe, ani tak przyjemne we wspólnym odkrywaniu jak jest 🙂 Dziękujemy po raz dziesiąty!

Fot. Dagmara Maciejewska
i Robert Górski (2,4,9,11-14,20)


Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz lokalnych partnerów – sieci sklepów NETTO, firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, MN Sport, Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego z Kołbacza, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury, Państwa Krawczyków oraz Matejczuków z Żelewa.