Relacja z drugiej edycji „Ogrodu inspiracji”

06.2017

Dwa ostanie tygodnie upłynęły nam pod znakiem twórczych poszukiwań i pozytywnego przedwakacyjnego zamieszania. Najpierw warsztaty botaniczne z Olgą Chomską i akcja edukacyjna poświęcona pszczołom, w którą włączyliśmy się razem z Zespołem Szkół w Kołbaczu i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) w ramach programu „PoczytajMY” i w partnerstwie z „Kujawskim pomagamy pszczołom”. W trakcie warsztatów spotkaliśmy się z lokalnym pszczelarzem, panem Mieczysławem Piątkowskim, który pasjonująco wprowadzał nas w świat pszczół.

Później wyszywanie kołbackiego hasła razem z Agnieszką Klementyną Grygiel z A’la Teatr. Urodziło się nam hasło… WKOŁOBACZ 🙂 Zachęcamy nim (siebie i innych) do rozglądania się wokół i twórczego poznawania świata, bycia czujnym. Takie nasze wyszywane przesłanie 🙂 A przy okazji nawiązujemy do naszej wpisanej w koło rozety i etymologii słowiańskiej nazwy Kołbacz – której jedna z wersji pochodzi od słów „wkoło baczyć”. Ładnie się nam to wszystko zszyło. Wielkie dzięki dla Agnieszki Klementyny Grygiel za wspaniałe chwile, które łączyły nas przy, wydawałoby się, archaicznej już czynności.

Ostatnim akordem tegorocznego „Ogrodu inspiracji” było tworzenie dźwiękowej mapy Kołbacza pod kierunkiem Michała Zygmunta. Nasza młodzież chodziła, tropiła (czasem brodziła :), nadstawiała ucha i nagrywała dźwięki, które opowiadają naszą przestrzeń. Grodzisko słowiańskie i otaczające je łąki pełne ptaków, pogłosy wewnątrz dawnego opactwa cystersów, gwar podwórka, warsztat i odgłosy maszyn rolniczych, rzeka, dawny cmentarz niemiecki i inne. Natura, architektura, historia i to co dziś. A na pierwszym planie i tak najczęściej nasze wszechobecne kołbackie jaskółki 🙂 Potem przyszedł etap obróbki i dodawania obrazu.

Efekty tych prac zaprezentowaliśmy mieszkańcom w spichlerzu – a docelowo znajdą się on line na Google Maps. Zakończyliśmy bardzo klimatycznie koncertem Michała Zygmunta, który swoimi gitarami otwierał nam nadodrzańskie przestrzenie, opatrując je arcyciekawymi rzecznymi historiami.

(video z koncertu)

„Ogród inspiracji” bardzo fajnie nam się rozwija – odkrywamy wirydarz, czerpiemy radość z bycia razem i pielęgnujemy naszą lokalność. Wszystko to możliwe jest dzięki współpracy i wsparciu ze strony Netto Polska, które jest głównym patronem „Ogrodu inspiracji”. Piękne dzięki!!! Szczególne podziękowania dla Pani Marioli Skolimowskiej za wsparcie i docenienie naszych działań. Małe jest piękne, ale nie każdy to widzi 🙂 Więc spełnia się nasze małe marzenie, żeby wspólnie tworzyć w okresie letnim cykl warsztatów w duchu inspirowanym cysterskim „labora” – interpretowanym na nowo, poprzez twórczą pracę młodzieży z oryginalnymi artystami i animatorami, którzy otwierają młodzieży oczy i uszy na świat, zachęcają by WKOŁOBACZYĆ 🙂

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół w Kołbaczu za świetną współpracę, pani Leokadii Moździeżewskiej za udostępnienie Domu Konwersów i Zakładowi Doświadczalnemu w Kołbaczu za gościnną przestrzeń Domu Opata. No i do zobaczenia w „Ogrodzie inspiracji” za rok!

Więcej informacji: https://www.facebook.com/spichlerzsztuki