Pomnik Historii oznakowany!

15.10.2014

Przy obiektach pocysterskich w Kołbaczu, uznanych w lipcu br. przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, pojawiły się opracowane i wyprodukowane przez nas estetyczne, drewniane pulpity. Nośniki z informacjami dla turystów stoją w czterech miejscach: przy nawie głównej, fasadzie zachodniej z rozetą, przy domu konwersów i domu opata.

Na tablicach umieszczone są opisy w trzech wersjach językowych, które w ciekawy i przystępny sposób przedstawiają historię danego obiektu. Dodatkowo na każdej z tablic umieszczone są zagadki (tzw. questy), które mają prowadzić do jednego rozwiązania po odgadnięciu wszystkich zagadek. Uzupełnienie informacji historycznych przynoszą interaktywne rozwiązania – QR kody, które po zeskanowaniu smartfonem przenoszą nas na stronę internetową, gdzie można będzie zobaczyć więcej zdjęć, ciekawostek, przeczytać legendy cysterskie, czy posłuchać przewodnika dźwiękowego.

Teksty, zagadki i rysunki cysterskiej architektury z pietyzmem wykonał Marcin Kowalski, jeden z założycieli naszego stowarzyszenia. Nośniki powstały przy wsparciu Gminy Stare Czarnowo. Planowa jest produkcja kolejnych czterech pulpitów, które pozwolą oznakować wszystkie obiekty Kołbacza uznane za Pomnik Historii.