Zatęskniliśmy za pieśniami, pięknem głosu i opowieścią, jaką niosą. I przywędrują do pocysterskiego Kołbacza! W drugiej części „Cieni zapomnianych kultur” zaprosimy Was na koncert „Wandering Songs” Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, wybitnej i wielokrotnie nagradzanej pieśniarki o bułgarskich i polskich korzeniach, etnomuzykolożki. Towarzyszyć jej będzie supergrupa folkowych artystów, znanych z takich składów jak m.in. Kapela Maliszów, Kapela Brodów czy Kapela ze Wsi Warszawa. Album „Wandering Songs” nominowany został właśnie do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, w kategorii Wydarzenie. Warto być z nami 12 października!
Godz. 20.30
Koncert „Wandering Songs” – Weronika Grozdew & Musos, kościół pocysterski w Kołbaczu
Pieśni wędrujące i udomowione, tworzone na styku kultur – wpisują się w wędrówkę życia, w nasze troski i radości, poszukiwanie nadziei i zadumy, zachwytu nad naturą. – To swoisty pamiętnik z pieśniami, które przywędrowały do mnie dzięki ludziom, których spotkałam na swojej drodze – jak opowiada o płycie Weronika Grozdew.
W Kołbaczu usłyszymy 7 osobowy zespół złożony z osobowości polskiej sceny folkowej: Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew, Marta Maślanka – cymbały, Dorota Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, Kacper Malisz – skrzypce, skrzypce barytonowe, Bartłomiej Pałyga – wiolonczela, śpiew, Wojciech Lubertowicz – bębny, duduk, Wojciech Pulcyn – kontrabas.
„W repertuarze płyty odnajdziemy (…) wątki tradycji bułgarskiej, którą artystka zafascynowana jest od lat, nie tylko z uwagi na swe rodzinne źródła. Są jednak także pieśni greckie, są wreszcie i utwory polskie (…), tworząc w efekcie wielowątkową, choć niezwykle harmonijną opowieść: świetnie zaplanowaną, zaaranżowaną, perfekcyjnie wykonaną (…)”.
Tomasz Janas, Polskie Radio PR II
A więc wędrujcie do Kołbacza na „Wandering Songs”!
Godz. 19.00
Sala świetlicy przy kościele pocysterskim w Kołbaczu
„Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”. Spotkanie z Agatą Szydłowską / wystawa
Przed koncertem, ruszymy w przestrzeń meblowania życia w czasach PRL. Spotkamy się z Agatą Szydłowską, autorką ważnej książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, nominowanej m.in. do Nagród Historycznych tygodnika „Polityka”. Przekonamy się, że wystrój mieszkań w tym czasie wcale nie był monolitem, a wpływ na to miała polityka, gospodarka i zmiany społeczne. Pokaże to również wystawa archiwalnych fotografii, którą zobaczycie przed spotkaniem.
WIĘCEJ
16 edycję „Cieni zapomnianych kultur” realizujemy dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Gryfińskiego, Gminy Stare Czarnowo i naszych patronów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza: firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, Nadleśnictwo Gryfino, Pro Fit Food, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz i prywatnych darczyńców. Dziękujemy, że jesteście z nami po raz 16-ty!