Cienie zapomnianych kultur 2024 – meblowanie życia w PRL-u


Tegoroczna edycja rozpięta jest między zamieszkiwaniem a wędrowaniem. 12 października, w pierwszej części wydarzenia, ruszymy w przestrzeń meblowania życia w czasach PRL. Spotkamy się z Agatą Szydłowską, autorką ważnej książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, nominowanej m.in. do Nagród Historycznych tygodnika „Polityka”.

Godz. 19.00
Sala świetlicy przy kościele pocysterskim w Kołbaczu
„Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”. Spotkanie z Agatą Szydłowską / wystawa

Będzie to opowieść o mieszkaniu jako obiekcie zmartwień, troski, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. Czy rzeczywiście był to obraz bylejakości albo zbiór „ikon designu”? Przekonamy się, że wystrój mieszkań w tym czasie wcale nie był monolitem, a wpływ na to miała polityka, gospodarka i zmiany społeczne. Pokaże to również wystawa archiwalnych fotografii, którą zobaczycie przed spotkaniem.

Tegoroczne „Cienie” będą pewnie okazją do wspomnień, ale i refleksji nad rolą mieszkania i zamieszkiwania – także obecnie. Jeśli obserwujecie działania Spichlerza, to wiecie, że temat PRL-u i kształtowania życia w tamtej epoce gościł już u nas, gdy opowiadaliśmy historię Kołbacza – agromiasta. Teraz wchodzimy do środka i rozglądamy się dookoła!

Pokaz wyposażenia mieszkań na osiedlu „Woronicza” w Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Politechnika” w Warszawie, 1968,
Narodowe Archiwum Cyfrowe


Salon meblowy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Poznaniu, 1970, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Marcin Wicha o książce Agaty Szydłowskiej:

„Rozmach tej książki robi wrażenie. Agata Szydłowska wywraca stolik (z Ładu) i potrząsa meblościanką. Pozbywa się ozdób, wyrzuca nostalgiczne opowieści. Projektowanie przedstawia jako wynik procesów społecznych. Pokazuje, jak historia urządzała PRL-owskie mieszkania”.

Agata Szydłowska jest badaczką, historyczką dizajnu i kuratorką. Wykłada na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu.

Godz. 20.30
Koncert „Wandering Songs” – Weronika Grozdew & Musos, kościół pocysterski w Kołbaczu


W drugiej części imprezy usłyszymy folkowy koncert „Wandering Songs” Weroniki Grozdew wybitnej polskiej pieśniarki wraz zplejadą utytułowanych muzyków. Pieśni wędrowne, tworzone na styku kultur – polskiej, greckiej, bułgarskiej – wpisują się w ludzką wędrówkę życia, w nasze troski i radości.

WIĘCEJ


16 edycję „Cieni zapomnianych kultur” realizujemy dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Gryfińskiego, Gminy Stare Czarnowo i naszych patronów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza: firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, Nadleśnictwo Gryfino, Pro Fit Food, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz i prywatnych darczyńców. Dziękujemy, że jesteście z nami po raz 16-ty!