04.2020
W zeszłym roku trochę wspominaliśmy. W 2019 strzeliło nam 10 latek (od momentu od formalnego zawiązania stowarzyszenia w 2009). Sporo się działo, więc była okazja, żeby przypomnieć sobie i Wam różne spichlerzowe działania. Wystawę prezentowaliśmy podczas zeszłorocznej edycji „Cieni zapomnianych kultur”. Ze wzgledu na trwający wciąż remont spichlerza w nawie głównej kościoła cysterskiego, nie mieliśmy okazji przez dłuższy czas pokazywać wystawy. Zatem niżej udostępniamy ją z opisami w wersji cyfrowej. Miłej podróży przez zakamarki naszej mikro historii!
Graficzny projekt wystawy opracował i przygotował do druku nasz fantastyczny przyjaciel – Tomasz Tarnowski 🙂
10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w pocysterskim Kołbaczu
[kolejność opisów odpowiada kolejności plansz]
1) SPICHLERZ – NOWE OTWARCIE 2008
Pierwszy rekonesans w spichlerzu w nawie głównej kościoła pocysterskiego
w Kołbaczu. Wspólnymi siłami wykonaliśmy adaptację przestrzeni na cele kulturalne. Walka z pajęczynami i kurzem, przyłączenie prądu. Praca u podstaw, jeszcze przez rok jako „Inicjatywa kulturalna Spichlerz Sztuki”.
fot. Piotrek Kubicki
2) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2008
Pierwsza edycja projektu w „odkrytej” przez nas przestrzeni spichlerza. Kilka dni spędzonych wśród cystersów w klasztorze w Wąchocku zaowocowały wystawą fotografii Piotrka Kubickiego „Doba z cystersami”. Wyjątkowy, nie tylko dlatego że pierwszy, koncert karpacko-klezmerskiej Transkapeli.
fot. Cezary Aszkiełowicz / Gazeta Wyborcza
3) WARSZTATY DJ’SKIE Z ŁONĄ 2008
Warsztaty dj’skie i producenckie z Łoną, Weberem i dj Twisterem. Koncert Łony współorganizowany przez młodzież z Zespołu Szkół w Kołbaczu. To był pomysł na rozwiązanie pewnego problemu pedagogicznego…
fot. Spichlerz Sztuki
4) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2009
Odkrywamy dla siebie i odwiedzających nas gości niemieckie tradycje dawnego regionu Weizacker (dzisiejsza ziemia pyrzycka), barwnego etnograficznie jak polskie łowickie czy radomskie. Powstaje wystawa „Podróż przez Weizacker”, której scenariusz tworzy nasz przyjaciel i współtwórca stowarzyszenia – Marcin Kowalski. W drugiej części wieczoru koncert Michała Jacaszka z materiałem z płyty „Treny”.
fot. Tomasz Palus, Marcin Kowalski
5) KONKURS „KOŁBACZ: REKONSTRUKCJA” 2010
Konkurs dla młodych architektów i projektantów na wizję rewitalizacji miejscowości Kołbacz w oparciu o jej unikalne cysterskie dziedzictwo, organizowany pod kierunkiem dr hab. Heleny Freino, prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich w Szczecinie. Rodzi się dużo, mniej lub bardziej realistycznych wizji, a o Kołbaczu w końcu zaczyna się więcej mówić.
fot. Małgorzata Palus
6) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2010
Spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, pisarzem, etnografem, badaczem muzyki tradycyjnej. Wystawa fotografii ostatnich polskich muzykantów ze zbiorów Fundacji Muzyka Odnaleziona. Koncert Motion Trio, światowej sławy wirtuozów akordeonu …i fajnych gości, z którymi zajadaliśmy się krokietami na plebanii
fot. Mirosław Cofta
7) WARSZTATY FILMOWE 2011
We współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „Ę” szukaliśmy lokalnych bohaterów. W efekcie powstał Pierwszy Film o Kołbaczu, do którego chętnie wracamy, jak do kroniki naszej miejscowości.
Niektórych bohaterów już niestety nie ma między nami.
fot. Małgorzata Palus
8) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2011
Spotkanie z Tomaszem Wiśniewskim ze Stowarzyszenia Szukamy Polski
z Białegostoku. Wystawa „Zagubiony porządek” pokazywała tradycje dawnej wielokulturowej Polski. Koncert zespołu „Cukunft”, który w żywiołowym i niepokornym stylu kontynuował tradycje muzyki żydowskiej Europy Wschodniej.
fot. Bogumiła Cioch
9) WARSZTATY TEATRALNE 2012
Warsztaty pod kierunkiem Teatru Krzyk zakończone spektaklem w wykonaniu młodzieży. Eksperyment teatralny w różnych przestrzeniach Kołbacza zakończyliśmy happeningową licytacją zrujnowanej starej szkoły i akcją na bocznicy kolejowej, gdzie młodzież wcielała się w postaci pierwszych osadników na Ziemiach Zachodnich.
fot. Robert Górski
10) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2012
Spotkanie z Szymonem Modrzejewskim i Olgą Solarz ze Stowarzyszenia Magurycz, wystawa prezentowała działania grupy kamieniarzy Magurycz, ratującej przed zniszczeniem zabytki sztuki sepulkralnej głównie na terenach Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny. Koncert Michała Zygmunta „Muzyki”.
fot. Spichlerz Sztuki; Dagmara Maciejewska
11) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2013
Spotkanie z dawnym gospodarzem Kołbacza – wieloletnim dyrektorem Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, Władysławem Mazurkiewiczem. Wystawa archiwalnych fotografii pt. „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto”. Spichlerz, w którym niegdyś mieszkańcy Kołbacza pracowali przy zbożu, wypełnił się archiwalnymi fotografiami. W drugiej części wieczoru – koncert doskonałego śpiewaka i etnomuzykologa Adama Struga.
fot. Mirosław Cofta, Karol Orlewicz-Łaźniowski
12) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2014
Spotkanie z etnobotanikiem i muzykiem Markiem Styczyńskim oraz Anną Nacher, twórcami projektu Karpaty Muzyczne. Wystawa „Zielnik podróżny. Etnobotaniczny klucz do zapomnianych kultur”. Koncert zjawiskowych kobiet – Trzy Dni Później z materiałem z płyty „Pokój jej cieniom”.
fot. Karol Orlewicz-Łaźniowski
13) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2015
Teatr Studio Form Światła Tadeusza Wierzbickiego oraz instalacja „Maski świetlne”. Działające na wyobraźnię eksperymenty ze światłem i słowem. Koncert kołysanek i pieśni wieczornych jidysz „Berjozkele” Oli Bilińskiej z gościnnym występem Mikołaja Trzaski.
fot. Mirosław Cofta, Robert Górski
14) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2016
Spotkanie z pisarzem i reporterem Filipem Springerem, prezentacja „Architektura – przestrzeń, która łączy i dzieli”. A do tego wystawa fotografii naszych lokalnych podwórek autorstwa Dagmary Maciejewskiej. Koncert Sefardix – Jorgos Skolias i bracia Oleś. Fuzja jazzu, etno, inspirowana muzyką Żydów sefardyjskich.
fot. Mirosław Cofta
15) WARSZTATY „OGRÓD INSPIRACJI” 2017
Warsztaty botaniczne w dawnym wirydarzu klasztornym pod kierunkiem Olgi Chomskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie. Zasadziliśmy wspólnie 12 jabłoni różnych gatunków, w nawiązaniu do cysterskich tradycji sadowniczych. Warsztaty z wyszywania prowadzone przez Agnieszkę Grygiel z a’la teatr – razem wyszyliśmy aktywizujące, lokalne hasło „WKOŁOBACZ”!
fot. Małgorzata Palus
16) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2017
Spotkanie i prezentacja Pawła Sroczyńskiego, założyciela kolektywu „Cohabitat” promującego budownictwo naturalne, kooperatywę, współdzielenie zasobów ziemi i życie w poszanowaniu środowiska. W drugiej części wieczoru koncert zespołu Banda Nella Nebbia laureata festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 2015.
fot. Małgorzata Palus
17) WARSZTATY „OGRÓD INSPIRACJI” 2018
Warsztaty stolarki dla dzieci i rodziców pod kierunkiem Anny Bery i jej pracowni „Dzikie Dzieci”. Nasze, dzikie dzieciaki miały kontakt z naturalnym materiałem i razem z rodzicami tworzyły drewniane zabawki.
fot. Małgorzata Palus
18) „CIENIE ZAPOMNIANYCH KULTUR” 2018
Spotkanie z architektem Maciejem Płotkowiakiem, odpowiedzialnym za wizję rewitalizacji obiektów pocysterskich w Kołbaczu. Medytacyjny koncert Bastarda Trio – współczesne wariacje wokół XV wiecznej muzyki Piotra Wilhelmi z Grudziądza. Na koniec mapping 3d na murach nawy głównej kościoła, inspirowany burzliwą historią dawnego opactwa cysterskiego. Klasztorne mury ożyły dzięki animacjom Patryka-Stępniaka Patera i Artura Sosena Klimaszewskiego.
fot. Krzysztof Hadrian / Gazeta Wyborcza
19) „OGRÓD INSPIRACJI” 2019
Warsztaty dźwiękowe z Asi Miną – Joanną Bronisławską, artystką i animatorką działająca w obszarze pozasystemowej edukacji muzycznej. Razem odkrywaliśmy dźwięki w nieoczywistych przedmiotach i sytuacjach. Body drumming, a na zakończenie tworzenie instrumentów z warzyw!
fot. Małgorzata Palus