30.06.2016
Projekt kulturalno-edukacyjny „Ogród inspiracji” już za nami. Jego zainicjowanie i realizacja możliwe było dzięki finansowemu wsparciu firmy Netto, która objęła patronat nad wydarzeniem. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo efekty pracy z lokalną społecznością były naprawdę wspaniałe. Projekt realizowaliśmy przy wsparciu Zespołu Szkół w Kołbaczu oraz Domu Konwersów, który gościł uczestników warsztatów.
W ramach zrealizowanego projektu odbyły się warsztaty teatralne i botaniczne – każde z nich zakończone wyjątkowym pokazem dla mieszkańców. Młodzież pracując pod kierunkiem aktorów z Teatru Krzyk, odkrywała swoje talenty i istotę pracy zespołowej. W efekcie przygotowała spektakl, który rozgrywał się w różnych przestrzeniach dawnego opactwa, pokazując jego nowe oblicze. Przy okazji narodziło się parę lokalnych historii i postaci, które zostaną w naszych sercach, jak np. pierwsza miejscowa diva i celebrytka – Kołbaczewska, czy tajemnica pękniętego lustra w Domu Konwersów, walka z krwiożerczym bykiem lub zakręcone bractwo zakonne Łacz 🙂 Tu wielkie podziękowania za zaangażowanie i moc dla niesamowitych uczestników warsztatów i aktorów Teatru Krzyk – Marka Kościółka, Marcina Pławskiego, Ani Giniewskiej, Mateusza Zadary i Leny Witkowskiej.
W trakcie warsztatów botanicznych prowadzonych przez dr inż. arch. Olgę Sietnicką z Akademii Sztuki młodzież nasadziła ponad 100 roślin w pocysterskim wirydarzu – w tym lawendę, macierzankę, lewkonię, krwawnik, a nawet poziomki! Efekt jest naprawdę piękny, bo rośliny tworzą barwne rabaty wokół 12 jabłoni zasadzonych podczas zeszłorocznych warsztatów. Dzięki dotacji firmy Netto możliwy był także zakup estetycznych krzesełek i stolików – wirydarz w ten sposób pięknieje i staje się przyjaznym miejscem lokalnych spotkań i wydarzeń kulturalnych. Widać to było podczas spotkania kończącego warsztaty – długie rozmowy przy domowych wypiekach i ognisku sprawiły, że nikomu z nas nie chciało się rozchodzić do domów. Pięknie dzięki dla Olgi Sietnickiej za ożywienie wirydarza!
Dziękujemy za duże wsparcie i towarzyszenie młodzieży pani Ewie Pietruszce, Małgorzacie Palus i Beacie Zawadzkiej. Pani Lodzi Moździerzewskiej jesteśmy wdzięczni za życzliwość i otwarcie Domu Konwersów na działania z młodzieżą. Podziękowania należą się także panu Eugeniuszowi Malinowskiemu, dyrektorowi Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu za użyczenie artystom miejsc w Domu Opata.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy za chwile uniesień i emocji, które mogliśmy wspólnie przeżyć podczas realizacji projektu. Wierzymy, że „Ogród inspiracji” pod patronatem firmy Netto będzie rozwijał się z roku na rok!