Cienie zapomnianych kultur 2010 – fotorelacja

Trzecia edycja projektu „Cienie zapomnianych kultur” odbyła się 09.10.2010 r. w obiektach pocysterskich w Kołbaczu. Usłyszeliśmy koncert światowej klasy akordeonistów – MOTION TRIO (współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Tomaszem Stańko).

Z kolei w Galerii Cysterskiej wspólnie z wydawnictwem Muzyka Odnaleziona otworzyliśmy wystawę fotografii Andrzeja Bieńkowskiego „1000 kilometrów muzyki”, prezentującą odchodzący świat wiejskich muzykantów – od Mazowsza po Ukrainę. W ramach wystawy odbyło się spotkanie z autorem i premierowa projekcja filmów z serii „Muzyka Odnaleziona”, przygotowanych dla TVP Kultura.

Wystawa „1000 kilometrów muzyki” Andrzeja Bieńkowskiego to relacje z podróży etnograficznych, badań terenowych. Od Warszawy przez Lublin, Rzeszów, Roztocze polskie i ukraińskie, Wołyń, Polesie, aż do Czarnobyla. Świat odchodzącej muzyki i pieśni. Nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Czy są podobieństwa, czy jest pamięć wspólnej historii? Czy granica polityczna jest granicą kultur? Widzowie zobaczyli fotografie muzykantów, śpiewaczek, filmy z muzyką wiejską. Archaizm twarzy, których na dzisiejszej wsi już nie ma. Pamięć o mistrzach. I smak przygody.

Andrzej Bieńkowski, profesor ASP w Warszawie, malarz, pisarz i etnograf. W ostatniej chwili utrwalił odchodzący świat wiejskich muzykantów. Nie bez powodu mówi się, że dla ocalenia autentycznej kultury ludowej zrobił więcej niż niejedna instytucja.
fot. Mirosław Cofta