MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Zapowiadamy „Cienie zapomnianych kultur” 2020!

09.2020

Nadciągają tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” - w zmienionej przez pandemię formule i skromniej niż byśmy chcieli. Do tego, ze względu na wymogi bezpieczeństwa, z ograniczonym udziałem publiczności w części muzycznej i oczywiście w obowiązujących rygorach sanitarnych.

Cieszymy się jednak, że znów dawne opactwo cystersów w Kołbaczu wypełnią ważne duchowe przeżycia – muzyczne i świetlne. W tym roku zrezygnowaliśmy ze spotkania i wystawy, które zawsze były dla nas okazją do bliskich relacji – ale z tym trzeba jeszcze zaczekać. Zatem XIII edycja będzie miała częściowo formę z bezpośrednim udziałem (12 października) oraz wydarzenia online (17 i 18 października).  


12.10.2020 (poniedziałek), godz. 20.00
 
- KONCERT BASTARDA „Nigunim”
kościół pocysterski w Kołbaczu
(REZERWACJE na e-mail: radek@spichlerz-sztuki.pl, ograniczona ilość miejsc)

- MAPPING „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”
po koncercie, ok. g. 21.00, plac przed kościołem
(WSTĘP WOLNY)

---

WYDARZENIE ONLINE

17.10.2020 (sobota), godz. 20.00
KONCERT BASTARDA „Nigunim”
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, zarejestrowanego 12.10.2020.

18.10.2020 (niedziela), godz. 20.00
MAPPING „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”

Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja pokazu mappingu na murach dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu, zarejestrowanego 12.10.2020.

---

W murach dawnego opactwa cystersów będziemy gościć trio Bastarda z nowym albumem „Nigunim”. Bastarda założona została przez znakomitego klarnecistę Pawła Szamburskiego, któremu towarzyszą wybitni instrumentaliści – wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym.

Przed nami mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Niguny bez słów opowiadają o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, które stanowiło niejako istotę chasydyzmu, zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, niemal ekstatyczną afirmacją życia. (Można odnieść wrażenie, że w podobnym rozdarciu znaleźliśmy się w ostatnich miesiącach w wyniku pandemii).



Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie. Artyści tworzą współczesne, bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych epok. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, duchowego wymiaru”.
- Miron Zajfert /dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju

WAŻNE: osoby, które zechcą zarezerwować udział w koncercie 12 października, mają obowiązek zapoznać się z dostępnym na stronie www.spichlerz-sztuki.pl Regulaminem Wydarzenia w trakcie epidemii SARS-CoV-2 oraz wydrukować, wypełnić i dostarczyć przed koncertem stosowne zaświadczenie o stanie zdrowia (załącznik do Regulaminu).


Druga część tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur” zabierze nas w przestrzeń światła, architektury i ŻYWIOŁÓW! Pokażemy zupełnie nową odsłonę mappingu na murach nawy głównej kościoła pocysterskiego. W tym roku motywem przewodnim będą żywioły, które cystersi w Kołbaczu okiełznali, zaprzęgli do pracy i kształtowania pierwszego opactwa na Pomorzu. Woda, ogień, ziemia i powietrze pomogły szarym mnichom stworzyć w Kołbaczu dzieło, które swoim rozmachem imponuje do dziś.

Zobaczymy nową multimedialną scenografię, w którą „ubrane” zostaną cysterskie mury. W tym roku do pracy nad mappingiem zaprosiliśmy ekipę artystów wizualnych i motion designerów z Pushka Studio - Bartosza Wójcickiego i Jakuba Cwajdę.

Pushka Studio to pasjonaci nowych wizualnych form ekspresji. Zwycięzcy VJ Battle podczas Interference Festival 2015. Finaliści konkursu Circle of Light 2016 Moscow International Festival oraz Polish Graphic Design Awards 2018. Na swoim koncie mają wiele realizacji w kraju i za granicą. Studio współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przy licznych projektach multimedialnych (m.in. MDF)

W dźwiękową podróż podczas mappingu zabierze Artur Sosen Klimaszewski, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor muzyki do słuchowisk, wieloletni kompozytor i aktor poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, współtwórca trup-hopowego zespołu Dyzmatronik. Spichlerz z Sosenem współpracuje nie pierwszy raz.

Projekcją i realizacją filmową z tegorocznych "Cieni.." zajmie się studio TwoShots z którym już po raz trzeci działamy przy mappingu!

Światło i dźwięk podczas koncertu - Novik Technika.


---
Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu współfinansowane są ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryfinie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020.

Dziękujemy także naszym lokalnym sponsorom – nieustraszonym przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza: Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, MN Sport, Apteka Karotka, Instytut Zootechniki Zakład Doświadczalny w Kołbaczu, Państwo Alicja i Henryk Krawczykowie.

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...