MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Wystawa - Uczcie się polskiego. Solidarność, NRD, Stasi

05.2016

Zespół Szkół w Kołbaczu, we współpracy ze stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki i Parafią w Kołbaczu, zaprasza na wernisaż wystawy "Uczcie się polskiego. Solidarność, NRD, Stasi", która odbędzie się 24 maja w Galerii Cysterskiej, w Kołbaczu o godz. 16.00. Wystawa, która przyjechała z Berlina, przygotowana została przez pełnomocnika federalnego ds. akt Stasi (BStU) - odpowiednik polskiego IPN-u.

„Lernt Polnisch!" - takie hasło na początku lat 80. pojawiało się na murach budynków w NRD. Było ono wyrazem podziwu dla polskiej Solidarności i symbolem nadziei na lepszą przyszłość. „Wolność dla Polski”, „Wypuścić Wałęsę”, „Polska się pali – w Berlinie zaspali”, „Zróbcie tak, jak Polacy” – tak wyrażali swoje poparcie obywatele wschodnich Niemiec.  Stasi bacznie śledziła wydarzenia w Polsce, obawiając się, że iskra wywoła pożar, zagrażając NRD.

Wystawa prezentuje zdjęcia z archiwów Stasi, ukazujące przykłady graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, które pojawiały się w NRD na przełomie 1980 i 1981 r. Zdjęciom towarzyszą fragmenty raportów Stasi, dokumentujące nastawienie obywateli Niemiec komunistycznych względem „Solidarności": szacunek, podziw, a nawet zazdrość.
W szerszy kontekst tych wydarzeń wprowadzi prezentacja Pawła Miedzińskiego ze szczecińskiego oddziału IPN.

Wydarzenia w Polsce były dla wielu krajów bloku wschodniego sygnałem do walki, ale musiało minąć jeszcze kilka lat, zanim możliwe się stały masowe protesty w policyjnym kraju, jakim była NRD. Dziś możemy przejrzeć się w oczach innych, by lepiej zrozumieć i docenić sukces na polskiej drodze do wolności.

Wystawa opracowana została w języku polskim i niemieckim. Czynna będzie od 24 maja do 2 czerwca. Informacje dla grup zorganizowanych pod nr 91 3224-221 oraz 601 669 543.

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...