26.07.2015
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na inaugurację VI Letniego Festiwalu Wędrownego Muzyka na Gotyckim Szlaku, którego partnerem jest Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. Tradycyjnie festiwal rozpoczyna się w Kołbaczu (15.08) w najstarszym kościele gotyckim na Pomorzu, a jego kolejne przystanki to Trzebiatów, Gryfino, Czachów, Stargard i Szczecin.
Wspólnie wybierzemy sie na letnią wędrówkę szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby połączoną z cyklem koncertów muzyki dawnej. Bogaty program sobotnich wycieczek wypełnią spotkania z historią, wystawy i koncerty. Przewodnikami będą znawcy tematu historii Pomorza, architektury i sztuki.
Wśród wykonawców koncertów znajdą się artyści: Adranna Bujak-Cyran, Urszula Stawicka, Jakub Kościuszko, Stefan Plewniak oraz zespoły: Tryzna, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl.
15.08.2015 Kołbacz, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
15:00- 17:00 - piknik historyczny z udziałem Bractwa Maltańskiego ze Szczecina
17:00 program turystyczny, zwiedzanie obiektów pocysterskich (Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu)
- Program turystyczny obejmować będzie zwiedzanie dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu, któremu Prezydent RP nadał w zeszłym roku zaszczytny tytuł Pomnika Historii, włączając tym samym do elity polskich zabytków.
W wirydarzu uczestnicy posłuchają opowieści o dawnych ogrodach klasztornych, ich symbolice i roli dla życia klasztoru. Opowie o tym dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki, która wspólnie ze stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki i miejscową młodzieżą rozpoczęła w ramach warsztatów botanicznych prace nad stworzeniem współczesnego ogrodu nawiązującego do tradycji cysterskich. Na zakończenie, w Galerii Cysterskiej, w dawnym spichlerzu mieszczącym się w nawie głównej kościoła (stanowiącym największą na Pomorzy Zachodnim konstrukcję ciesielską) zobaczymy stałą wystawę – „Życie w kolektywie. PRL, PGR, Agromiasto”.
19:00 Koncert: Między Wschodem, a Zachodem
- Muzyczny obraz „od świtu do zmierzchu” w XVI i XVII wiecznej tradycji Kościołów Wschodu i Zachodu Europy. Szczecin Vocal Project po raz pierwszy w międzynarodowej obsadzie Na Gotyckim Szlaku w Kołbaczu.
Johann Georg Ebeling (1637- 1676) – Die güldne Sonne
Wacław z Szamotuł (1524-1560) – psalm CXVI Alleluja Chwalcie Pana
Mikołaj Gomółka (1535-1591) – psalm XLVII Kleszczmy rękoma
Mikołaj Gomółka – psalm CL Chwalcie Pana
Melchior Schieldt ( 1592-1667) – Pavana Lachrymae
Mikołaj Zieleński ( 1550-1616) – Ortus de polonia Motetto St. Stanislao
Mikołaj Zieleński – Vox in Rama
Mattias Weckmann ( 1616-1674) – Toccata in d
Andrzej Hakenberger – Exultate iusti Domino
Philipp Dulichius (1562-1631) – Benedicam Domine in omni tempore
Dieterich Buxtehude (1637-1707) – Suita e-moll BuxWV 236 Allemande -Courante-Sarabanda-Gigue
Johann Michael Bach (1648-1694) – Halt, was du hast
Mikolaj Dylecki (1630- 1681) – Weczernia
Wykonawcy:
Szczecin Vocal Project
Anastazja Arbuzova, Olesia Urban – soprany
Ula Piter-Zawadka, Krzysia Romanowska – alty
Paweł Andrzejewski, Marcin Kosior – tenory
Paweł Osuchowski (kierownictwo artystyczne), Zdzisław Zawadka - basy
Urszula Stawicka – klawesyn
Szczecin Vocal Project działa od 2013 roku pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. Repertuar zespołu odwołuje się do tradycji muzycznych miasta i regionu Zachodniego Pomorza na przestrzeni wieków minionych i przywraca pamięć o osiągnięciach szczecińskiej szkoły kantatowej. SVP pracuje według tradycyjnej metody solo e ripieno, wykonując partie wokalne i chóralne w pojedynczej obsadzie głosowej. W skład zespołu wchodzą wybrani szczecińscy wokaliści, a pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym zespołu jest Paweł Osuchowski. Zespół stale współpracuje z Consortium Sedinum i Orkiestrą Famd.pl występując na festiwalach w kraju i zagranicą.
Pełny program festiwalu na: www.famd.pl
---
Zobacz fotorelację z Festiwalu