MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Urodzinowa 10. edycja "Cieni zapomnianych kultur" - 14 października

08.2017

Czy jest lepsze miejsce, niż pocysterska przestrzeń do opowiadania o tym, czym jest samowystarczalność, budowanie (małej) cywilizacji od podstaw pracą własnych rąk? W tym roku gościem specjalnym 10. edycji „Cieni zapomnianych kultur” będzie Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, która poszukuje nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Cohabitat skupia m.in. architektów, specjalistów od permakultury i odnawialnych źródeł energii.

- Aby zbudować dom trzeba wziąć kredyt, leki zamiast leczyć niszczą zdrowie, modyfikowana żywność truje ciało, korporacje degradują ducha przedsiębiorczości, system edukacji tłumi kreatywność, rolnictwo niszczy przyrodę a technologia jest obecnie zbyt skomplikowana by ją regenerować, naprawiać lub modyfikować. Nie mogłem zrozumieć źródła tych absurdów wiedząc, że obok nich istnieje tak wiele alternatyw - technologii, metod i narzędzi, które bez problemu harmonizują wiekszość ważnych dla człowieka spraw - opowiada Paweł Sroczyński, tłumacząc genezę powstania Cohabitatu.

Spotkanie i prezentacja oraz wystawa fotografii z działań Cohabitat (początek godz. 19.00) przybliży temat budownictwa naturalnego (domy z gliny i kostek słomy), otwartych technologii, budowy naturalnych siedlisk (habitatów), demokratyzacji produkcji i energetyki obywatelskiej. Czyli świadomego i harmonijnego koegzystowania człowieka w środowisku i mądrego korzystania z jego zasobów. Jak twierdzi Paweł Sroczyński, popularność Cohabitatu (m.in. 100 tys. fanów na Facebooku) jest symptomem rosnącego post-konsumpcyjnego społeczeństwa. My przyłączamy się do tego trendu.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii prezentująca działania Cohabitat - m.in. projekt Osada Twórców, gdzie na kilku hektarach ziemi kupionej przez Fundację Cohabitat w gminie Zadzim, w woj. łódzkim realizowany jest eksperyment społeczno-technologiczny. Gromada Twórców, pasjonatów naturalnego stylu życia rozwija alternatywne technologie w zakresie uprawy żywności, budownictwa naturalnego i energetyki i wprowadzają je życie, właśnie w Osadzie Twórców. Cohabitat realizuje także pionierskie na Polsce wydawnictwa - poradniki (w tym m.in. "Poradnik budowania z gliny"), cykliczny magazyn "Wytwórcy", webinaria, festiwale promujące idee samowystarczalności. 
www.cohabitat.net
www.facebook.com/CohabitatGroup/

O godz. 20.30 muzyczna część "Cieni zapomnianych kultur" - koncert zespołu Banda Nella Nebbia,
Już wcześcniej mieliśmy apetyt na te brzmienia w pocysterskich murach, teraz jest to możliwe i to w ramach 10. edycji  naszego projektu :) Zespół proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było.
To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną. Zespół zdobył Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" Polskiego Radia 2015.

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do współpracy zaprosił artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego, może nawet avant-jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerska i polska.

Wyrazista artystyczna wizja, którą lider zaproponował na Nowej Tradycji z zespołem Banda Nella Nebbia przyniosła Franciszkowi Szpilmanowi także nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. Muzyk angażuje się bowiem bez reszty w sceniczną prezentację, proponując brawurowe partie na gitarze basowej, a przy tym – równolegle – dyrygując kolegami.

www.polskieradio.pl/8/4578/Artykul/1461688,Banda-Nella-Nebbia
www.wyborcza.pl/1,75410,17939312,_Nowa_Tradycja___Grand_Prix_dla_Banda_Nella_Nebbia_.html

Zapraszamy już dziś do odkrywania razem z nami nowych, muzycznych i życiowych przestrzeni.

W trakcie "Cieni zapomnianych kultur" będzie okazja, by różne dobra puścić w obieg – podczas wystawy i spotkania z Cohabitat zafunkcjonuje mały spichlerzowy wymiennik – stół, na którym można zostawić coś fajnego i coś fajnego posiąść - drobne przedmioty, które nas już nacieszyły, a teraz mogą zmienić właściciela i cieszyć dalej innych :)

14 października, dawne opcatwo cystersów w Kołbaczu
spotkanie -  godz. 19.00.,
koncert - 20.30

Wstęp wolny
---
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany jest z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, dotacji Powiatu Gryfińskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, Spółka Wodna Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury. Ważnym mecenasem projektu jest w tym roku także sieć sklepów NETTO.
Dziękujemy za wsparcie!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...