MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Teatr światła i kołysanki jidysz - relacja z "Cieni... 2015"

16.10.2015

8. edycja projektu „Cieni zapomnianych kultur” już za nami. W tym roku tematem przewodnim były artystyczne wizje zakorzenione w doświadczeniach dzieciństwa. W przestrzeń gry i zabawy ze światłem, eksperymentowania z jego ulotną i nieprzewidywalną materią zabrał nas Tadeusz Wierzbicki, twórca nowych technik teatru wizualnego.

Po wejściu do spichlerza, w jego naturalnym półmroku, mieliśmy okazję zobaczyć „Maski świetlne” – instalację ułożoną w kręgu wokół drewnianych słupów. Formowane pod wpływem temperatury krzywizny luster dawały w odbitym świetle intrygujący efekt twarzy z mimiką wyrażającą różne stany emocjonalne. Warto zaznaczyć, że niedawno jedna z masek świetlnych autora trafiła do muzeum w Stuttgarcie, na światową ekspozycję teatru cienia. A co dla nas miłe – jedna z masek po zakończeniu imprezy zostaje w spichlerzu!

Tego wieczoru zobaczyliśmy także wyjątkowy teatr światła, który jest oryginalną, autorską koncepcją Tadeusza Wierzbickiego, swoistym dziennikiem świetlnym, zapisem impresji i skojarzeń. Światło stało się  aktorem dzięki zanimowanej, odbitej w  świetle lustra litery „i” i , która była bohaterem kilkunastu zaskakujących miniatur. Te małe, czasem humorystyczne formy, oparte na grze światła i słowa, spontanicznie odbierane były przez publiczność, która komentowała je na bieżąco i wchodziła w interakcję z twórcą. Po spektaklu publiczność spotkała się autorem – była możliwość zadania pytań, rozmowy i zobaczenia z bliska intrygującego warsztatu pracy artysty.  

W drugiej części wieczoru, w sakralnej przestrzeni kościoła pocysterskiego, usłyszeliśmy projekt muzyczny Oli Bilińskiej  - BERJOZKELE, z gościnnym udziałem znakomitego saksofonisty i kompozytora, Mikołaja Trzaski. Zabrzmiały utwory, które swoim nastrojem i tematyką związane są z nocą, ciszą, snem. Artyści w nowoczesny sposób, łącząc elektronikę z analogowymi brzmieniami, zmierzyli się z tradycją kołysanek i pieśni wieczornych jidysz, które funkcjonowały jeszcze w przedwojennej Polsce. Mimo jesiennego chłodu, koncert został gorąco przyjęty przez publiczność. Po raz kolejny dawne opactwo cystersów stworzyło wyjątkową scenerię dla muzyki, której twórcy prowadzą ciekawy dialog z przeszłością.

---
Projekt „Cienie zapomnianych kultur” mogliśmy zrealizować w tym roku dzięki wsparciu Powiatu Gryfińskiego, Fundacji BZ WBK, lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Asko-Tech, Elte, Zakład Doświadczalny w Kołbaczu Sp z o. o., Odra Land, Klinika Hahs, MN Sport, Apteka Karotka. Dziękujemy za wsparcie Państwu Alicji i Henrykowi Krawczykom, Elżbiecie i Markowi Matejczuk, panu Zbigniewowi Skrzypie. Dzięki naszym wszystkim mecenasom pocysterski Kołbacz nabiera aury, która co roku przyciąga wyjątkowych artystów i publiczność.

Podziękowania dla mocnej ekipy technicznej (Krzyśka, Tomka i Radka) za opiekę nad częścią muzyczną i wizualną koncertu – było pięknie, kto był ten widział i słyszał. Dziękujemy Pani Bogumile, Marysi i Ani za kulinarne wspaniałości, którymi mogli delektować się artyści. Do zobaczenia za rok!

---
Fotografie - Robert Górski / Mirosław Cofta (wielkie dzięki Panowie!)

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...