MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Samowystarczalność i muzyczne radical ethno - relacja z 10. "Cieni.."

10.2017
10. edycja "Cieni zapomnianych kultur" w pocysterskim Kołbaczu już za nami. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, w tym roku koncentrował się na temacie budownictwa naturalnego, samowystarczalności i szeroko rozumianej ekologii. W spichlerzu gościem wydarzenia był Paweł Sroczyński, założyciel Cohabitat, niezwykłej organizacji, która testuje możliwości budowy naturalnych, samowystarczalnych siedlisk ludzkich (habitatów), organizowanych na wzór ekosystemu. 

Paweł Sroczyński przekonywał, że możliwe i warte jest przejście z roli konsumenta na pozycje wytwórcy (choćby w mikroskali), a współdziałanie, współdzielenie i grupowe działania to siła. Wystawa wielkoformatowych fotografii dokumentująca działania Cohabitat, która była wprowadzeniem do wystawy, pokazywała że mądre koegzystowanie z naturą możliwe jest bez rezygnacji z technologii. To dzieje się właśnie w Cohabitat i tego mogliśmy dotknąć w ostatnią sobotę w spichlerzu w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Wystawa przygotowana wspólnie przez Cohabitat i Spichlerz Sztuki, była pierwszą tak szeroką prezentacją tej tematyki, opracowaną w takiej formie. Historycznym tłem dla idei samowystarczalności może być działalność kołbackich cystersów, którzy w średniowieczu stworzyli doskonale zorganizowane opactwo, w pełni niezależne gospodarczo i wywierające silny wpływ na całe Pomorze.

W drugiej części wieczoru byliśmy świadkami mocnego wydarzenia muzycznego, za sprawą laureatów konkursu Nowa Tradycja 2015 Polskiego Radia, zespołu Banda Nella Nebbia. Pod wodzą charyzmatycznego lidera, pochodzącego z Litwy basisty i kompozytora, Justinasa Važnevičiusa, muzycy stworzyli prawdziwą ścianę dźwięków. Przenikały się tu motywy etno, jazzowe i rockowe (skojarzenia muzyczne z Frankiem Zappą czy Primusem), inspirowane tradycyjną muzyką Europy Wschodniej, podane w oryginalnym stylu i z wielką ekspresją.
10. edycja była dla nas szczególnym momentem, by podziękować za wsparcie współpracownikom, partnerom, sponsorom i przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza. Bez Was to wszystko nie byłyby możliwe, ani tak przyjemne we wspólnym odkrywaniu jak jest :) Dziękujemy po raz dziesiąty!

Fot. Dagmara Maciejewska
i Robert Górski (2,4,9,11-14,20)
---
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz lokalnych partnerów - sieci sklepów NETTO, firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, MN Sport, Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego z Kołbacza, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury, Państwa Krawczyków oraz Matejczuków z Żelewa.

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...