MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Relacja z warsztatów botanicznych

24.05.2015

22 maja, w piątek, odbyła się prezentacja efektów pracy warsztatowej. Ogród stworzony przez młodzież pod kierunkiem dr inż. arch. Olgi Sietnickiej ożył – stał się miejscem spotkania z mieszkańcami, wspólnych rozmów i słodkiego poczęstunku, który przygotowany został specjalnie na tę okazję.
O takiej przestrzeni marzyliśmy :)

Młodzież miała okazję zaprezentować efekt swoich prac oraz ich poszczególne etapy. Ilustrowała to mała, plenerowa wystawa fotografii wykonywanych podczas warsztatów przez Małgorzatę Palus, dokumentująca atmosferę prac w wirydarzu. Ideą warsztatów było stworzenie zalążka współczesnego ogrodu nawiązującego do cysterskiej historii Kołbacza.

Pierwszego dnia warsztatów młodzież poznała symbolikę średniowiecznego wirydarza, rośliny z przyklasztornych ogrodów i opowieści związane z nimi, szkicowała również projekty wirydarza. Po wspólnych naradach i dyskusjach wyłoniono jedną koncepcję, która była realizowana przez następne dwa dni warsztatów. Wcześniej przy pomocy miarki, sznurka i tyczek młodzież wytyczała kształt przyszłego ogrodu.

Warsztatowicze podzieleni na kilka zespołów przygotowywali teren do sadzenia drzew. Jabłonie różnych odmian stały się motywem przewodnim wirydarza (m.in. purpurowe, rajskie, papierówki, kosztela – łącznie 12 szt.). Stanowiło to nawiązanie do historii Kołbacza, bo to m.in. z sadów jabłkowych słynęli w średniowieczu tutejsi cystersi. Na ślub królewny polskiej Anny Jagielonki z księciem Bogusławem X jechały z cysterskiego opactwa w Kołbaczu wozy pełne jabłek - a więc ich smak musiał być ceniony!

Mamy nadzieję, że ogród będzie się rozrastał, zostanie otoczony należną troską - nie tylko przez jego twórców, bo o tym jesteśmy przekonani :) - i stanie się miejscem otwartym na różnego rodzaju gminne czy szkolne wydarzenia społeczne i kulturalne.

Warsztaty poprowadziła dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki w Szczecinie, pasjonatka i projektantka ogrodów, przy współpracy z nauczycielem biologii Beatą Zawadzką oraz pedagogiem szkolnym Małgorzatą Palus. Warsztaty mogły się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Gminy Stare Czarnowo. Zrealizowane zostały przy współpracy Zespołu Szkół w Kołbaczu oraz księdza proboszcza Andrzeja Sowy.

Na koniec coś jeszcze - dochodzą nas dobre wieści, jakoby pojawili się pierwsi donatorzy, którzy chcą zasilić finansowo projekt rozwoju wirydarza. Dziękujemy serdecznie!

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...