MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Relacja z warsztatów botanicznych

24.05.2015

22 maja, w piątek, odbyła się prezentacja efektów pracy warsztatowej. Ogród stworzony przez młodzież pod kierunkiem dr inż. arch. Olgi Sietnickiej ożył – stał się miejscem spotkania z mieszkańcami, wspólnych rozmów i słodkiego poczęstunku, który przygotowany został specjalnie na tę okazję.
O takiej przestrzeni marzyliśmy :)

Młodzież miała okazję zaprezentować efekt swoich prac oraz ich poszczególne etapy. Ilustrowała to mała, plenerowa wystawa fotografii wykonywanych podczas warsztatów przez Małgorzatę Palus, dokumentująca atmosferę prac w wirydarzu. Ideą warsztatów było stworzenie zalążka współczesnego ogrodu nawiązującego do cysterskiej historii Kołbacza.

Pierwszego dnia warsztatów młodzież poznała symbolikę średniowiecznego wirydarza, rośliny z przyklasztornych ogrodów i opowieści związane z nimi, szkicowała również projekty wirydarza. Po wspólnych naradach i dyskusjach wyłoniono jedną koncepcję, która była realizowana przez następne dwa dni warsztatów. Wcześniej przy pomocy miarki, sznurka i tyczek młodzież wytyczała kształt przyszłego ogrodu.

Warsztatowicze podzieleni na kilka zespołów przygotowywali teren do sadzenia drzew. Jabłonie różnych odmian stały się motywem przewodnim wirydarza (m.in. purpurowe, rajskie, papierówki, kosztela – łącznie 12 szt.). Stanowiło to nawiązanie do historii Kołbacza, bo to m.in. z sadów jabłkowych słynęli w średniowieczu tutejsi cystersi. Na ślub królewny polskiej Anny Jagielonki z księciem Bogusławem X jechały z cysterskiego opactwa w Kołbaczu wozy pełne jabłek - a więc ich smak musiał być ceniony!

Mamy nadzieję, że ogród będzie się rozrastał, zostanie otoczony należną troską - nie tylko przez jego twórców, bo o tym jesteśmy przekonani :) - i stanie się miejscem otwartym na różnego rodzaju gminne czy szkolne wydarzenia społeczne i kulturalne.

Warsztaty poprowadziła dr inż. arch. Olga Sietnicka z Akademii Sztuki w Szczecinie, pasjonatka i projektantka ogrodów, przy współpracy z nauczycielem biologii Beatą Zawadzką oraz pedagogiem szkolnym Małgorzatą Palus. Warsztaty mogły się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Gminy Stare Czarnowo. Zrealizowane zostały przy współpracy Zespołu Szkół w Kołbaczu oraz księdza proboszcza Andrzeja Sowy.

Na koniec coś jeszcze - dochodzą nas dobre wieści, jakoby pojawili się pierwsi donatorzy, którzy chcą zasilić finansowo projekt rozwoju wirydarza. Dziękujemy serdecznie!

Mapping 3D

Inspirowany historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowany podczas "Cieni zapomnianych kultur" 29 września 2018 r. WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...