MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Relacja z „Cieni zapomnianych kultur 2014”

18.10.2014

Co łączy człowieka z roślinami? Jak mocno wpływają na naszą kulturę i życie codzienne - jako leki, paliwo, budulec, ozdoba, afrodyzjaki, element obrzędów czy materiał, z którego powstają instrumenty muzyczne. Jak bardzo oddaliliśmy się od świata natury i dlaczego warto do niej wrócić – te m.in. pytania stawiała 7. edycja „Cieni zapomnianych kultur” organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki 4 października w Kołbaczu.

Spichlerz, w którym jeszcze w połowie lat 90. przechowywano zboże, ponownie wypełnił się roślinami. Wszystko to dzięki gościom tegorocznej edycji – Markowi Styczyńskiemu i Annie Nacher, którzy łączą swoje pasje etnobotaniczne z muzyką (w grupie Karpaty Magiczne) oraz ze sztuką nowych mediów. Na wystawie „Zielnik podróżny” zaprezentowane zostały szczególnie ważne gatunki roślin, wraz z ich tłem kulturowym, w które wtajemniczał uczestników imprezy Marek Styczyński. Aby wszystkimi zmysłami wprowadzić w etnobotaniczną przestrzeń, w spichlerzu serwowaliśmy napar z gojnika, rośliny górskiej, znanej na Bałkanach i Bliskim Wschodzie ze swych szczególnych właściwości.

Publiczność poznała bliżej kilka magicznych gatunków, m.in. kłokoczkę, świętą roślinę Celtów i Słowian, a także pokrzyk wilczą jagodę, która w średniowieczu służyła do wyrobu maści wiedźmich, czy dziewannę, która zapalona i rozżarzona szybkim machaniem tworzy efekt tzw. powidoku. Na zakończenie wystawy zaprezentowane zostały instrumenty wykonane z bzu czarnego – w tym m.in. fujary pasterskie, flet bezotworowy i instrumenty imitujące śpiew ptaków czy rechot żab.

Video: Mirek Cofta

Magiczne rośliny w 800-letnich murach - Anna Łukaszuk, Gazeta Wyborcza

Etnobotaniczny klucz do zapomnianych kultur pozwala szukać wielu inspiracji w życiu codziennym - zarówno w kwestii poszukiwania naszej tożsamości, jaki i budowania relacji z najbliższym naturalnym otoczeniem, brania odpowiedzialności za nie. Dla nas osobiście etnobotanika otwiera kolejną przestrzeń, w którą wpisany był od wieków Kołbacz, choćby poprzez pracę cystersów (więć może trzeba będzie pochylić się nad rekonstrukcją dawnego klasztornego ogrodu :)

Marek Styczyński i Anna Nacher, w audycji Andrzeja Kochańskiego w radiu Stargard.fm

Dopełnieniem etnobotanicznej opowieści był koncert zespołu Trzy Dni Później z materiałem z najnowszej płyty „Pokój jej cieniom”. Ten konceptualny album inspirowany jest losami kobiet na przestrzeni kilku wieków (m.in. pruskiej Safony – poetki Anny Louise Karsch, czy Ester Golan, głogowianki żydowskiego pochodzenia). Dramat ludzkich losów i zdolność pogodzenia się z nim wyśpiewane zostały przez trzy niezwykle współbrzmiące ze sobą kobiece głosy (Marty Groffik-Perchel, Marty Piwowar i Joanny Piwowar-Antosiewicz), którym towarzyszyła intrygująca elektronika i altówka Pawła Odorowicza. Aurę koncertu tworzyła także projekcja video oraz światło podkreślające gotycki charakter przestrzeni.

Video: Mirek Cofta

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany jest dzięki wsparciu Gminy Stare Czarnowo, Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz lokalnych sponsorów - fantastycznych przyjaciół pocysterskiego Kołbacza. Wszystkim naszym darczyńcom pięknie dziękujemy - bez Was to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Jednocześnie zapraszamy na wystawę "Zielnik podróżny", która prezentowana będzie w kołbackim spichlerzu do 3 listopada.

---
fot. Mirek Cofta, Robert Górski, Karol Orlewicz-Łaźniowski - dzięki :)

 

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...