MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Przed nami 9. edycja "Cieni zapomnianych kultur"

8 października już po raz dziewiąty spotkamy się w Kołbaczu podczas "Cieni zapomnianych kultur".  Tym razem tematem wiodącym spotkania w spichlerzu będzie wspólnotowość i architektura, o czym opowie Filip Springer i wystawa Dagmary Maciejewskiej. Muzycznym dopełnieniem wspólnotowych wątków i historii, będzie muzyka tria Sefardix, podczas koncertu w kościele.

8 października 2016, dawne opactwo cystersów w Kołbaczu

W programie
godz. 19.00
spotkanie z Filipem Springerem i prezentacja:
„Architektura i wspólnota – przestrzenie, które łączą i dzielą”


Filip Springer, ceniony reporter i fotograf, opowie w Kołbaczu o tym jak architektura kreuje bądź niszczy wspólnotę i jak ta wspólnota w niesprzyjającej przestrzeni architektonicznej próbuje przetrwać. Usłyszymy o tym podczas spotkania i prezentacji, która będzie ilustrowana fotografiami z projektów (w tym bestsellerowych książek) autora:  Źle Urodzone, Zaczyn, Wanna z kolumnadą oraz Podwórka. 

Filip Springer uwrażliwia na stan polskiej przestrzeni, która po 1989 roku stała się śmietnikiem, niekontrolowanym obszarem chaosu, nieprzyjaznym dla ludzi. Obserwuje jak wraz ze wzrostem zamożności mieszkańców podwórko z domeny publicznej i otwartej przechodzi do prywatnej, zamkniętej. I pustoszeje. Jednocześnie na zapleczach domów w ubogich dzielnicach polskich miast Springer znajduje dowody, że wspólnotowość jeszcze nie umarła. To szczególnie ważne, w czasach zamkniętych osiedli, coraz wyższych płotów i ogrodzeń oddzielających od siebie sąsiadów.

9. edycja „Cieni zapomnianych kultur” w pocysterskim Kołbaczu będą okazją do przyjrzenia się tej przestrzeni, która tak wiele mówi o naszych relacjach z innymi i możliwości zadomowienia się w swojej lokalnej przestrzeni.

Filip Springer – reporter, fotograf, współpracuje z „Dużym Formatem”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor książek reporterskich poświęconych przestrzeni, między innymi „Zaczynu. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter) oraz „Wanny z kolumnadą. Reportaży o polskiej przestrzeni” (Czarne), „13 Pięter” (Czarne) i „Księgi zachwytów” (Agora SA). Stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, finalista Nagrody Literackiej Nike.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, prezentująca lokalne, wspólnotowe przestrzenie – podwórka m.in. Kołbacza, Żelewa i Glinnej oraz utrwalone na nich podwórkowe meble i toczące się wokół nich codzienne życie. Dla gości będzie to zaproszenie w naszą lokalną przestrzeń, a dla mieszkańców okazja do porównania, jak wspólne przestrzenie się zmieniają.

Dagmara Maciejewska - absolwentka Fotografii Komercyjnej na University of Darby, lubi fotografować ludzi, przedmioty, eventy oraz krajobrazy. Rodowita Szczecinianka, która porzuciła miejskie mury dla magii wiejskiego trybu życia. Z pasji do mądrego i zdrowego rozwoju najmłodszych zrodził się jej projekt Berbeć i Foto Berbeć.


godz. 20.30
koncert zespołu: SEFARDIX
Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia

Sefardix trio – to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Emocje i energia płynąca ze sceny, porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach.

Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyjskich, nie ogranicza się jednak jedynie do nich. Opowiada muzyką styku kultur o opuszczeniu, namiętności, tęsknocie, ludzkich dramatach i chwilach radości.
To muzyczna podróż przez stulecia, opowiadana przez współcześnie żyjących muzycznych maggidów (wędrownych kaznodziejów, ale i pozaziemskich mentorów). Podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Muzyczna fikcja oparta na faktach. Te fakty, to muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie, czy wreszcie greckie.

Skład zespołu:
Jorgos Skolias - syn greckich uchodźców politycznych - to wokalista i kompozytor, obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. Traktuje go jak instrument i jest mistrzem improwizacji. Samodzielnie opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym. Inspiracją jest dla niego blues, jazz, rock oraz muzyka etniczna od Grecji poprzez Afry¬kę do Indii. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańką czy zespołem Osjan.

Bracia Oleś nazywani są największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku. Marcin jest kontrabasistą i wirtuozem improwizacji, Bartłomiej to jeden z najbardziej kreatywnych, oryginalnych perkusistów jazzowych. Obaj komponują i są twórcami muzyki teatralnej i filmowej. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki ma¬gazyn JazzZeitung.

Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany jest z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, dotacji Powiatu Gryfińskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, UST Zbigniew Skrzypa. Ważnym mecenasem projektu jest w tym roku sieć sklepów NETTO.
Pięknie dziękujemy!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Radio Stargard FM, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl


---
Linki:
Recenzja Jazz Forum
http://bit.ly/2a1UBSl

Recenzja www.jazzarium.pl
http://bit.ly/2aqFw0u

Muzyka Sefardix
https://www.youtube.com/watch?v=gxh0Hydjn5M
https://www.youtube.com/watch?v=RA04c9waADQ

---
Fot.: 1. Filip Springer; 2, 3. autor: Filip Springer; 4,5,6. autor: Dagmara Maciejewska; 7. Sefardix

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...