MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Program "Cieni zapomnianych kultur" - zapraszamy 19 października 2019

08.2019

Coraz bliżej kolejna, już 12 edycja naszych jesiennych spotkań z cyklu "Cienie zapomnianych kultur". Nasz mikroprojekt ma swoje świadome ograniczenia, ale może w tym jego urok i siła :) Jak co roku, staramy się w Kołbaczu przybliżyć wyjątkowe postaci, które twórczo nawiązują dialog z przeszłością i starają się w jakiś sposób ocalić ważne wartości. W kameralnej bliskości, a jednocześnie w duchowej przestrzeni, jaką roztacza wnętrze kościoła pocysterskiego w Kołbaczu. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.


Archeologia pamięci, zapomnienie, oswajanie pustki po tych którzy byli przed nami, spustoszenia powodowane przez czas i historię, zakorzenianie się – to wątki, które wybrzmią podczas tegorocznej edycji. Już dziś zapraszamy! Remont w nawie głównej (w spichlerzu) trwa dalej, więc w pierwszej części wieczoru spotykamy się w tym samym miejscu co rok temu - w świetlicy w Kołbaczu.

PROGRAM:

„Pusty las”
spotkanie z Moniką Sznajderman,
pisarką, założycielką wydawnictwa Czarne
godz. 19


Miejsce: świetlica w Kołbaczu, ul. Warcisława 7

Podczas 12. edycji „Cieni zapomnianych kultur” spotkamy się w Kołbaczu z Moniką Sznajderman, antropologiem kultury, pisarką, wydawcą i szefową Wydawnictwa Czarne. Autorka urodzona w Warszawie od ponad 30 lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Prowadzi Wydawnictwo Czarne. Jest finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania w Kołbaczu będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”.

„Żyjąc, zajmujemy miejsce tych, którzy byli przed nami, taka jest oczywista kolej rzeczy. Jak jednak żyć w miejscu, w którym garstka ludzi zajmuje miejsce po ośmiuset, jak wypełnić taką przestronną pustkę? Szczególnie, gdy tych ośmiuset nie odeszło tak, jak nakazuje czas, lecz zmiotła ich historia? Pusty las to opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie, Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców”
- źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pusty-las
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1793382,1,recenzja-ksiazki-monika-sznajderman-pusty-las.read

„Pusty las” to książka o życiu „wśród zrujnowanych cerkwi i zdziczałych sadów”, o wrastaniu w osierocony krajobraz i o czytaniu świata, który trwa już tylko w powidokach czegoś, czego „nie wolno przeoczyć”.  (…) Może w tym właśnie leży tajemnica tej prozy – w czułości, z jaką Monika Sznajderman dotyka ziemi niczyjej, leżącej pod białym, lodowatym słońcem, śmiertelnie zranionej”  - prof.  Paweł Próchniak

„Pusty las” to opowieść która prowokuje do stawiania uniwersalnych pytań wobec śladów po nieobecnych, próba zakorzeniania się. To istotne także z perspektywy mieszkańców tzw. Ziem Odzyskanych, którzy z różnych stron przybyli na nieznany sobie ląd. Pytanie stawiane przez autorkę  „Co ja tu robię?” jest ostatecznie pytaniem: „Kim jestem?”.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w przestrzeni pocysterskiego Kołbacza. 

Koncert „RESINA”
Subtelność i niepokój
godz. 20.30

Miejsce: kościół pocysterski

Resina to solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów: od Macieja Cieślaka przez Huberta Zemlera do Zamilskiej. W Kołbaczu usłyszymy muzykę z jej drugiego albumu „Traces”. Resina twórczo przetwarza brzmienia wiolonczeli z użyciem prostej elekroniki, okrasza je motywami wokalnymi i perkusyjnymi, zapętla je, pozwalając słuchaczowi zasłuchać się w nałożonych na siebie warstwach. Płyta przynosi kompozycje pełne napięcia, dramatyzmu, ale i subtelności.

Swoje inspiracje czerpie ona ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych przez nią uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas - wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją. Jest pierwszą polską artystką, która podpisała kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records, a dokładnie z jej postklasycznym oddziałem „130701”.
https://polifonia.blog.polityka.pl/2018/07/09/najcichszy-koncert-openera/
http://fyh.com.pl/rozmowy/karolina-rec-resina-gucci-wiolonczela-punkowa-energia-wywiad/


MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego
[kontynuacja multimedialnej opowieści]
godz. 21.30 


Kolejna odsłona MAPPINGU 3D na ścianie nawy głównej kościoła pocysterskiego. Barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane kolejnymi legendami cysterskimi, pionierską działalnością
gospodarczą cystersów, burzliwą historią i przyszłością obiektu.

Dzięki trwającej rewitalizacji i pracom remontowym, obiekt nadal ożywiać mają działania  kulturalne. W projekt mappingu zaangażowani są artyści: animator Patryk Stępniak-Pater, Artur Sosen Klimaszewski - kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy oraz szczecińskie studio filmowe TwoShots.


---
Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany jest ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Gryfińskiego, sieci sklepów Netto, firmy Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółki Wodnej Kołbacz, MN Sport, Apteki Karotka, SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie, Nadleśnictwa Gryfino, Nadleśnictwa Różańsko, prywatnych darczyńców oraz przy wsparciu Zootechniczego Zakładu Doświadczalnego w Kołbaczu. Dziękujemy Wam po raz 12-ty!!!! Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...