MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Powrót do korzeni - czyli 7. edycja "Cieni zapomnianych kultur"

21.08.2014

Z przyjemnością zapowiadamy już 7. edycję "Cieni zapomnianych kultur" 4 października - tym razem w spichlerzu będzie etnobotanicznie. Czyli powrót do korzeni :) Ruszamy w poszukiwaniu dawnych relacji łączących ludzi i rośliny, biologicznych podstaw kultury, naszej ulotnej pamięci, z której wymazaliśmy rośliny i ich rolę magiczną, obrzędową, zdrowotną czy muzyczną.

O tym wszystkim podczas wystawy fotograficznej "Zielnik podróżny" opowie Marek Styczyński, od lat zajmujący się etnobotaniką, twórca m.in. projektu muzycznego Karpaty Magiczne (ex Atman), oraz przewodników alternatywnych i książek, specjalista w zakresie ochrony środowiska. Wystawa prezentuje fotografie 42 gatunków roślin ze wskazaniem na stworzony wokół nich kontekst kulturowy. Na zakończenie wystawy odbędzie się prezentacja instrumentów tradycyjnych wykonanych z roślin.

Jak podkreśla Marek Styczyński, istnieje wielki głód wiedzy na temat naszych silnych (a w ostatnich czasach często deficytowych) związków i kontaktów z roślinami. Wielkim powodzeniem cieszy się miejskie ogrodnictwo, uprawy organiczne, partyzantka ogrodnicza i wiele innych form nowego podejścia do żywienia i roślin jako istotnej części naszego życia, otoczenia i krajobrazu. Wystawa „Zielnik podróżny” i spotkanie z autorem prezentuje etnobotanikę jako doskonały klucz do odkrywania naszej tożsamości, korzeni kulturowych, zrozumienia dawnych i obecnych procesów kulturowych i politycznych oraz daje proste instrumenty dla osobistego, indywidualnego działania.

„Cienie zapomnianych kultur” to polisensoryczny projekt, który łączy obraz, słowo, dźwięk i zapach dawnego spichlerza. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie koncert zespołu Trzy Dni Później (godz. 20.30). Od lat jego niezmienną część tworzą: Joanna i Marta Piwowar oraz Marta Groffik-Perchel - trzy żeńskie głosy, które cechuje niespotykane współbrzmienie. W Kołbaczu zespół pojawi się z materiałem z płyty „Pokój jej cieniom”, z którym wystąpił na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", zdobywając Grand Prix festiwalu. - Znalazły się na niej utwory, które usłyszałyśmy od naszych babć. Poprzez te piosenki nauczyłyśmy się patrzenia ze spokojem na różne ciężkie sprawy, które pojawiają się w życiu - mówiła w radiowej Dwójce wokalistka zespołu Marta Groffik-Perchel.

Tematem przewodnim płyty są doświadczenia kobiet, żyjących w różnych epokach. - Chcemy pokazać, że mimo zmieniających się okoliczności, kobiety patrzą na świat przez pryzmat podobnych emocji. Oprócz utworów zasłyszanych u własnych babć na albumie znalazły się też autorskie kompozycje z tekstami zainspirowanymi postaciami kobiet z Dolnego Śląska: głogowskiej Żydówki Ester Golan oraz Anny Luizy Karsch, nazywanej pruską Safoną. Intrygującą aurę muzyczną płyty tworzą żeńskie wokale, elektronika i brzmienie altówki.

Tradycyjnie, podczas imprezy będzie można nabyć cegiełki wspierające dalszą renowację kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, który w lipcu br. uznany został za pomnik historii.
----
4 października, kościół pocysterski w Kołbaczu
- godz. 19.00 - wystawa „Zielnik podróżny”, prezentacja instrumentów tradycyjnych
- godz. 20.30 - koncert zespołu „Trzy Dni Później”

 Prosimy zapisać datę w smartfonach i przybywać tłumnie do Kołbacza.

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...