MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

"Ogród inspiracji" zaroi się od pomysłów!

05.2017

Już za kilka dni zaczynamy kolejną edycję działań warsztatowych z cyklu „Ogród inspiracji”.
W tym roku ratujemy pszczoły, wyszywamy hasło dla Kołbacza i polujemy na dźwięki! Wkrótce zaroi się u nas od nowych pomysłów i działań. Po raz kolejny „Ogród inspiracji” dzieje się dzięki finansowemu wsparciu firmy Netto, głównego patrona wirydarza w Kołbaczu oraz przy współpracy naszych partnerów – Zespołu Szkół w Kołbaczu i Domu Konwersów.

Na dobry początek (26 maja) zajmiemy się wirydarzem, do którego zaprosimy pszczoły. A wszystko to w związku z akcją „Pszczoły”, do której włączyliśmy się razem z Zespołem Szkół w Kołbaczu. Akcja realizowana jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) w ramach programu "PoczytajMY", w partnerstwie z "Kujawskim pomagamy pszczołom". W szkole odbędą się specjalne lekcje poświęcone pszczołom i temu wszystkiemu, co im zawdzięczamy. Będziemy więc edukować od małego :) Później siejemy i sadzimy w wirydarzu rośliny miododajne, chcemy też odwiedzić z młodzieżą lokalnych pszczelarzy. Akcję koordynuje pani bibliotekarka, Krystyna Pietruszka i pedagog Małgorzata Palus.

Zaraz później, w dniach 1-2 czerwca zawita u nas stowarzyszenie A la teatr z projektem Wielkie nić. Projekt rozciąga się i snuje daleko od Poznania, gdzie w 2013 roku miał swoją premierę. Realizowany był m.in. podczas festiwalu Malta. Teraz trafi do naszego wirydarza. To tutaj po dwóch dniach intensywnego wyszywania powstanie hasło, które jak zwykle nie będzie jednoznaczne.

Napis będzie promować Kołbacz i jednocześnie zachęcać do działań wspólnotowych. Wielką siłą projektu jest to, że daje chwilę wytchnienia odrywając od codziennego zabiegania, zaspakaja potrzebę fizycznej pracy, potrzebę tworzenia i uczestnictwa w czymś ważnym dla społeczności. I to, co w "Wielkim nić" najważniejsze, daje możliwość kontaktu z innymi, porozmawiania, pobycia razem i budowania wspólnoty twórczych ludzi. Mamy nadzieję, że uda się nam wciągnąć do wspólnego wyszywania mieszkańców Kołbacza. Już dziś zapraszamy! Dobrej atmosfery i domowych wypieków nie może zabraknąć :)

Kolejna odsłona „Ogrodu inspiracji” to warsztaty dźwiękowe w dniach 5-7 czerwca z Michałem Zygmuntem cenionym gitarzystą, kompozytorem, autorem słuchowisk, łowcą dźwięków z Wrocławia. Wspólnie będziemy tworzyć dźwiękową mapę Kołbacza i okolic. Nagrywamy charakterystyczne miejsca w okolicy, próbujemy uchwycić ich charakter, potem odsłuchujemy, edytujemy, przycinamy i omawiamy. Szukamy tych, które najciekawiej opisują przestrzeń (np. klasztor, dawny PGR, grodzisko słowiańskie, rzeka etc.), a potem krótkie fragmenty nanosimy na mapę google i udostępniamy online. Będzie też to okazja do pozbierania sampli dźwiękowych w terenie i zrobienia z nich muzykI za pomocą komputerowych trików.

W czasie warsztatów odpowiemy sobie na następujące pytania:
- Jak brzmi otaczająca nas rzeczywistość?
- Jak nagrać dźwięki przyrody, miejscowości, przestrzeni, budynku i jak stworzyć
z tych dźwięków muzykę?
- Z jakich składników zbudowana będzie muzyka przyszłości?
- Jaką historię potrafią opowiedzieć otaczające nas dźwięki?
- Jakie praktyczne umiejętności są przydatne do samodzielnego tworzenia muzyki?
- Jak stworzyć mapę dźwiękową miejsca?
- Jak samodzielnie nagrać i edytować nagrania?
- Czym są nagrania terenowe?
- Czy muszę skończyć szkołę muzyczną, by samodzielnie tworzyć muzykę?
- Smartfon jako kreatywne narzędzie, mobilne studio nagrań?

Ruszamy!

Szczegóły:
profil facebook: Wielkie nić
www.acoustic.pl

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...