MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

O nas

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu i jednocześnie prezentujące lokalną tożsamość. Zainspirowani wielowiekowym dziedzictwem kołbackich cystersów przypominamy ich materialny dorobek i od początku wskazujemy na konieczność rewitalizacji obiektów dawnego opactwa cysterskiego. Ich ranga potwierdzona została w 2014 roku wpisaniem na listę Pomników Historii.

W przestrzeni pocysterskich obiektów zainicjowaliśmy wspólnie projekt „Cienie zapomnianych kultur”, w ramach którego odbywają się koncerty, wystawy i spotkania. Odkryty na nowo spichlerz zamieniliśmy w Galerię Cysterską, której atmosfera jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. W Kołbaczu goszczą artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines.

Od kilku lat Spichlerz Sztuki realizuje cykliczne warsztaty (m.in. filmowe, teatralne, dźwiękowe, botaniczne), obecnie pod nazwą „Ogród inspiracji”. W duchu inspirowanym cysterskim "labora", zaproszeni artyści i animatorzy kultury pracują twórczo z lokalną młodzieżą. Razem, bez kompleksów, pielęgnujemy swoją lokalność, szukając w niej uniwersalnych wartości.

Stowarzyszenie dwukrotnie (w 2010 i 2014 r.) zdobyło statuetkę „Bociana” – nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii kultura. Prezes stowarzyszenia Radosław Palus został wyróżniony w 2015 roku nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte.

Wszystkie swoje działania możemy realizować dzięki życzliwości i otwartości Ks. kanonika Andrzeja Sowy, gospodarza obiektów pocysterskich w Kołbaczu (i jednocześnie członka zarządu stowarzyszenia) oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów i sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, którzy, tak jak my, uwierzyli w potencjał kulturalny tego miejsca i dali się nim zachwycić.

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...