Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu i jednocześnie prezentujące lokalną tożsamość. Zainspirowani wielowiekowym dziedzictwem kołbackich cystersów przypominamy ich materialny dorobek i od początku wskazujemy na konieczność rewitalizacji obiektów dawnego opactwa cysterskiego. Ich ranga potwierdzona została w 2014 roku wpisaniem na listę Pomników Historii.
W przestrzeni pocysterskich obiektów zainicjowaliśmy wspólnie projekt „Cienie zapomnianych kultur”, w ramach którego odbywają się koncerty, wystawy i spotkania. Odkryty na nowo spichlerz zamieniliśmy w Galerię Cysterską, której atmosfera jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. W Kołbaczu goszczą artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines.
Od kilku lat Spichlerz Sztuki realizuje cykliczne warsztaty (m.in. filmowe, teatralne, dźwiękowe, botaniczne), obecnie pod nazwą „Ogród inspiracji”. W duchu inspirowanym cysterskim "labora", zaproszeni artyści i animatorzy kultury pracują twórczo z lokalną młodzieżą. Razem, bez kompleksów, pielęgnujemy swoją lokalność, szukając w niej uniwersalnych wartości.
Stowarzyszenie dwukrotnie (w 2010 i 2014 r.) zdobyło statuetkę „Bociana” – nagrodę Starosty Gryfińskiego w kategorii kultura. Prezes stowarzyszenia Radosław Palus został wyróżniony w 2015 roku nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte.
Wszystkie swoje działania możemy realizować dzięki życzliwości i otwartości Ks. kanonika Andrzeja Sowy, gospodarza obiektów pocysterskich w Kołbaczu (i jednocześnie członka zarządu stowarzyszenia) oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów i sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, którzy, tak jak my, uwierzyli w potencjał kulturalny tego miejsca i dali się nim zachwycić.