MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Nagrodzone filmy dokumentalne w Kołbaczu

07.10.2014

Jest kolejny powód, żeby odwiedzić Kołbacz. Już 25 października,  w sobotę, o godz. 16.00 w Domu Konwersów zagości u nas Szczecin European Film Festival z prezentacją najlepszym filmów tegorocznej edycji festiwalu - czyli wszystko, to co najważniejsze w dokumencie europejskim. A że istotą SEFF jest przekraczanie granic formalnych, gatunkowych, mentalnych, obyczajowych i geograficznych - więc z pewnością będzie ciekawie.

Szczecin European Film Festival to szczególne europejskie wydarzenie filmowe, forum transgranicznych spotkań i kooperacji z partnerami działającymi w sferze filmu, kultury i edukacji bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej. SEFF prezentuje najnowsze tendencje rozwoju artystycznej obróbki obrazu i dźwięku. Centrum przedsięwzięcia jest Szczecin, a poszczególne wydarzenia odbywają się również w innych miejscowościach w regionie (Rostock, Greifswald, Prenzlau, Anklam, Stargard, Kołbacz i Świnoujście).

PROGRAM POKAZU W KOŁBACZU:

- Zwycięzca Zachodniopomorskich Shortów (nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie OFFicyna) :
"Do widzenia", Artur Ettinger/Natalia Kierasińska, 9 min.
Krótki pogodny dokument o parze młodych niewidomych osób – mieszkańców Szczecina, cieszących się życiem, marzących o pracy i byciu potrzebnym.

- Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim, w wysokości 1.000 €, ufundowana przez Telewizję Polską:
"Zugperlen", Gregor Eppinger,  Niemcy, 14 min.
Anna, Danuta i Leokadia to silne kobiety, których nie przeraża sprzątniecie wielkiego garażu, rozłąka z domem, ani definitywne rozstanie z lekkomyślnym partnerem. W niespiesznie mijającym wiejskie krajobrazy Brandenburgii i Meklemburgii pociągu dzielą się doświadczeniami z pracy i życia za granicą, poglądami na partnerstwo i rodzinę. Z zapracowanych emigrantek przeistaczają się w eleganckie panie pijące musujące wino. Za nimi niełatwe miesiące pracy, przed nimi: spotkanie z bliskimi, często też dalekie od sielanki. Teraz są tylko same dla siebie: Anna, Danuta i Leokadia w trans-terytorialnej bańce pociągu, pomiędzy pracą i domem.

- Nagroda dla filmu w Konkursie Europejskim w wysokości 15.000 PLN za najlepszą realizację badającą granice filmu dokumentalnego, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
"Velsignet vaere dette sted", Carl Olsson, Dania, 29 min.
Wielowątkowy film o poszukiwaniu tożsamości i o przynależności do miejsca.
To jednocześnie metafizyczny i pełen humoru obraz rodzaju ludzkiego, skupiony na obszarach, w których znajdujemy znaczenie życia, które czynią je zrozumiałym i istotnym. Podnoszenie ciężarów, praca (nawet w komicznym kostiumie), miejsce do postawienia kwiatów, przestrzeń do wypalenia papierosa i plotek, niebiański chórek w kaplicy pogrzebowej. Każde z tych działań, każda z tych rzeczy i każde z tych miejsc może być tym, czym być powinno pod konsekwentnie zmiennym niebem.

- Dwie wybrane realizacje spośród siedmiu nagrodzonych zbiorową Nagrodą Nowej Ameriki, przyznawaną filmom najpełniej oddających profil festiwalu, ufundowaną przez Stowarzyszenie OFFicyna:
"Arefi, der Hirte", Daniel Asadi Faezi, Iran/Niemcy, 8 min.
Dasht-e-Kavir – Wielka Pustynia Słona w Iranie. Nie ma chyba wielu miejsc na Ziemi, gdzie przetrwanie byłoby równie trudne. Żyje tam pewien człowiek zmagający się z naturą Dasht-e-Kavir i jednocześnie od lat zafascynowany jej pięknem. Mohammad Arefi, skromny pasterz, jest związany z pustynią od dziecka, a poprzez historię swojej rodziny – od pokoleń. Reżyser natknął się na niego podczas podróży przez Iran. Dzięki temu spotkaniu powstał filmowy portret człowieka, który każdego dnia, z dala od swoich bliskich, troszczy się o stado kóz i owiec – tak, jak od wieków robili to mieszkańcy tych ziem.

"O rządach miłości", Adela Kaczmarek, Polska, 13 min.

Dokument animowany, osobisty i filozoficzny. Mariusz – bohater i narrator filmu – opowiada prostą historię: o sobie, o innych, o wizjach, o marzeniach, o zmianach samopoczucia. Adela Kaczmarek podąża za słowami i rysunkami Mariusza, który od wielu lat choruje psychicznie. Poprzez rysunki i opowieść mężczyzny poznajemy jego świat – i w trudnym do przeniknięcia wątku tego, co nazywamy chorobą,
i w jego wymiarze uniwersalnym.

25 października,  sobota, godz. 16.00, Dom Konwersów - dawne opactwo cysterów w Kołbaczu
www.europeanfilmfestival.szczecin.pl

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...