MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

LEGENDA Jacaszek / Budzyński i Bestiarium średniowieczne - "Cienie 2021" już 25 września

07.2021

Miło nam zapowiedzieć - „Legenda” Jacaszek / Budzyński podczas 14. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu 25 września! To w części muzycznej, a wcześniej ruszymy w przestrzeń symbolicznego postrzegania zwierząt przez ludzi średniowiecza, podczas spotkania z Mają Iwaszkiewicz i towarzyszącej mu wystawy. Podobnie jak rok temu planujemy wydarzenie stacjonarnie i online.


BESTIARIUM ŚREDNIOWIECZNE
Spotkanie z Mają Iwaszkiewicz, historyczką sztuki, mediewistką, pasjonatką średniowiecza
Wystawa / Pokaz animacji
25 września (sobota), godz. 19.00, świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu
REZERWACJE - na tę część wydarzenia mamy już wszystkie miejsca zarezerwowane

Spotkanie z Mają Iwaszkiewicz, autorką książki o  postrzeganiu zwierząt przez ludzi średniowiecza. Będzie to pełna pasji opowieść osoby, która jako historyk sztuki i mediewista przybliża tajemniczy świat średniowiecznych symboli i wyobrażeń. Zobaczymy wizerunki fantastycznych stworów - smoków, gargulców, jednorożców, gryfów a także monstra z pogranicza świata ludzi i zwierząt. Wszystko to będzie skłaniać do refleksji, że świat zwierząt oddziaływał na ludzi w średniowieczu inaczej i silniej niż obecnie. Powstanie animacja, która ożywi fantastyczne stwory (w tym tajemniczą postać z fasady kościoła pocysterskiego w Kołbaczu!). Animację przygotują artyści multimedialni Patryk Stępniak-Pater i Artur Klimaszewski. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa ilustracji ze średniowiecznych bestiariuszy. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Poznańskie.
„O TAKIM ŚREDNIOWIECZU NIKT JESZCZE NIE PISAŁ. Co wówczas człowiek myślał o zwierzętach? Jak wyglądała praca dawnego zoologa i jego magiczne eksperymenty? Jak powstały wyobrażenia o ludzko-zwierzęcych hybrydach? Czy w średniowieczu istniały ogrody zoologiczne? Czy wierzono, że zwierzęta pójdą do nieba i należy je sądzić jak ludzi? Barwne opowieści o średniowiecznej faunie wzbogacone zostały o oryginalne ilustracje, które mogą wzbudzać zarówno śmiech, jak i przerażenie”.

- z noty wydawcy („Świnia na sądzie ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu”. Maja Iwaszkiewicz, Wydawnictwo PoznańskieKONCERT „LEGENDA”
Tomasz Budzyński / Michał Jacaszek
25 września (sobota), godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu
REZERWACJE: wszystkie miejsca już zarezerwowane

W 1991 roku ukazała się jedna z najbardziej tajemniczych i przejmujących płyt polskiego rocka - „Legenda” zespołu ARMIA. Płyta obrosła – nomem omen – legendą i do dziś pozostaje dziełem oryginalnym i zapierającym dech w piersiach, z mistycznymi, poetyckimi tekstami i monumentalnym, symfonicznym brzmieniem.

Po przeszło ćwierćwieczu na pomysł reinterpretacji utworów z tego niezwykłego albumu wpadł jeden z najciekawszych polskich twórców modern classical i tzw. nowej elektroniki - Michał Jacaszek. Swoim pomysłem podzielił się z liderem Armii, Tomaszem Budzyńskim, a efektem tego spotkania jest płyta „Legenda” duetu Jacaszek/Budzyński.


Krążek został wydany w 2017 roku nakładem Narodowego Centrum Kultury. W efekcie otrzymaliśmy znakomitą reinterpretację, która zachowuje ducha „Legendy”, a jest dziełem samoistnym, z tajemną głębią. Nad całym materiałem unosi się duch Dead Can Dance. Występowi artystów towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna i wizualizacje.

W tym roku mija 30 lat od ukazania się „Legendy” Armii!

 

O twórcach:

Michał Jacaszek
jest kompozytorem, multiinstrumentalistą, aranżerem, a przy tym jednym z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej.
łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Autor muzyki do filmu , teatru, słuchowisk. Laureat nagród, m.in.: Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2018 (wraz z Vocal Varshe), nominowany do nagrody „Orły” 2021 za muzykę do filmu „Sala samobójców. Hejter”.

Tomasz Budzyński to polski wokalista, malarz, poeta i kompozytor. Znany przede wszystkim jako członek zespołów Armia, Siekiera, Budzy, Trupia Czaszka, 2Tm2,3. Jest również autorem projektów solowych „Taniec szkieletów”, „Luna” oraz „Osobliwości”. Wspólnie z Michałem Jacaszkiem i Mikołajem Trzaską wydał płytę „Rimbaud”, będącą muzyczną interpretacją poezji Arthura Rimbauda.

JACASZEK/BUDZYŃSKI "Gdzie ja tam będziesz ty" LIVE feat. Jacek Stromski (drums) & Kuba Świątek (drums) from Michal Jacaszek on Vimeo.

---

WYDARZENIE ONLINE

9 października (sobota)
„Bestiariusz średniowieczny” – spotkanie, wystawa, pokaz animacji - godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz

Retransmisja spotkania zarejestrowanego 25.09.2021


10 października (niedziela)
Koncert „LEGENDA” Jacaszek / Budzyński – godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz

Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, zarejestrowanego 25.09.2021

Video relację z wydarzenia przygotuje dla nas ekipa studia filmowego 24fps.---
Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów i nieustraszonych przyjaciół pocysterskiego Kołbacza – firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, MN Sport, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Kołbacz. Piękne dzięki!

Dziękujemy również księdzu Andrzejowie Sowie, proboszczowi parafii NSPJ w Kołbaczu.


PARTNERZY / SPONSORZY / PATRONI MEDIALNI:Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...