MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Goście "Cieni zapomnianych kultur"

10.09.2012
W tym roku w spichlerzu spotykamy się z Szymonem Modrzejewskim, założycielem Grupy Kamieniarzy MAGURYCZ. "Nazwa Nieformalnej Grupy Kamieniarzy, a dziś już stowarzyszenia, pochodzi od góry nieopodal wsi Bartne, gdzie przez wieki pozyskiwano kamień, służący za materiał na żarna, kamienie młyńskie, nagrobki i krzyże. Bartneńscy kamieniarze słynęli w całej okolicy ze swego kunsztu i znakomitych wyrobów, i do tej tradycji – pracy z kamieniem i w kamieniu – MAGURYCZ nawiązuje, od lat remontując cmentarze na terenach południowo-wschodniej Polski.

Cmentarze, te zachowane w Beskidzie Niskim i Bieszczadach i gdzie indziej, w wyniku wysiedleń i Holokaustu często nie mają swych gospodarzy. Wymagają opieki i troski, inwentaryzacji i ratowania. Zazwyczaj nikt się nimi nie zajmuje, znajdują się często w miejscach dziś pustych i niezamieszkanych, zarośnięte, czasem zdewastowane, niekiedy odwiedzane tylko w święta religijne lub jedynie przez turystów. I dlatego każdego roku, w miesiącach wakacyjnych, wolontariusze MAGURYCZA przyjeżdżają na cmentarze i na nich pracują.

Magurycz ratuje, inwentaryzuje i dokumentuje sztukę sepulkralną, krzyże i kapliczki przydrożne oraz inne obiekty sztuki cerkiewnej, pozostające bez opieki, na terenach kiedyś zamieszkiwanych głównie przez Bojków i Łemków, a także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców. Zachowanie tych elementów krajobrazu ma istotny wpływ na współczesną percepcję regionu jako miejsca, w którym jeszcze nie tak dawno współistniały rożne kultury i religie. Współistnienie i współodczuwanie to słowa, które są kluczem do pojmowania intencji i przekonań MAGURYCZA".
- tekst z materiałów stowarzyszenia Magurycz

W 2011 r. Szymon Modrzejewski otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix "Europa Nostra" za wybitne osiągnięcia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa, prezentacja i filmy dokumentujące działania Magurycza.
www.magurycz.org

---
W drugiej części wieczoru, w części sakralnej kościoła pocysterskiego usłyszymy multimedialny koncert "Muzyki" Michała Zygmunta, gdzie piękno i prawda starych fotografii (prezentowanych w trakcie koncertu) przenikają się z mocnym męskim graniem i liryczną melodią. Szczegóły zatrzymanego w kadrze czasu opowiadają o uniwersalnych prawdach życia, miedzy skocznym Wesołakiem a cygańskim Lamentem podróżujemy po odległych zakamarkach zakurzonej już pamięci. Dźwięki niezależnie czy zrodzone w artystycznej wizji artysty, czy wyjęte z malowanej szafy niezmiennie i prawdziwie nadają życia dawnym melodiom i w bezkompromisowy sposób ukazują ich piękno.„Muzyki” Michała Zygmunta wciągają pulsującą energią i rytmem otwierając hipnotyczne, a czasem wręcz medytacyjne przestrzenie. Od tej płyty Michał Zygmunt rozpoczął współpracę ze szwajcarskim producentem Rollim Mosimannem (znanym ze współpracy m.in. z Faith No More, Bjork, Smashing Pumpkins, Swans). Muzyka Michała Zygmunta w większości zbudowana na etnicznych, transowych rytmach nie pozostawia słuchacza obojętnym.

„Michał Zygmunt gra na gitarze głową i sercem. (…) W inspirowanych ludową nutą melodiach słychać i karpacką melancholię, i chłopskie westchnienie, i bluesowy pazur, i amazońskie szamaństwo.”
Filip Łobodziński, Newsweek

Trudno „Muzyki” Michała Zygmunta znaleźć na sklepowych półkach, w oficjalnym, szerokim obiegu - jednak te intrygujące brzmienia doceni każdy, kto szuka niezwykłych muzycznych osobowości i duchowego wymiaru w muzyce. Zapraszamy zatem do Kołbacza 6 października o godz. 19.00.

Michał Zygmunt MUZYKI /skład:
Michał Zygmunt - jednoznaczny choć niełatwy do ujęcia w muzycznych klasyfikacjach gitarzysta. Umiejętne czerpie z dorobku wielu kultur zachowując przy tym pełen muzycznej magii indywidualizm. Jego wielka siła to melodyjności kompozycji i lekkość improwizacji oraz łączenie siłowego wręcz uderzenia z niezwykłą lirycznością.

Artur Dominik - świetny perkusista związany z wieloma projektami sceny alternatywnej, jazzowej, głównie Chromosomos oraz z Lechem Janerką.

Ranjit Prasad - charyzmatyczny basista i 100 % kosmopolita: Amerykanin indyjskiego pochodzenia, który muzykę studiował w Amsterdamie a pomieszkuje Polsce.
www.acoustic.pl

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...