MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

Działo się w 2015 roku...

31.12.2015

Nie jesteśmy szczególnymi fanami zestawień, rankingów i podsumowań, ale w paru słowach warto zebrać to, co w 2015 roku wydarzyło się, a związane było z Kołbaczem i naszymi działaniami.

Na początku roku udało się nam zainstalować cztery kolejne nośniki, które oznakowały wszystkie obiekty uznane za Pomnik Historii w Kołbaczu. Łącznie powstało 8 estetycznych drewnianych pulpitów, zawierających teksty, zagadki (questing) i rysunki, które w przystępny i mamy nadzieję atrakcyjny sposób przedstawiają unikatowość zabytków z czasów cysterskich oraz okresu pruskiej domeny. Autorem treści i grafik jest Marcin Kowalski, nasz przyjaciel, jeden z założycieli i pomysłodawców działań Spichlerza. Zamysłem było umożliwienie także samodzielnego zwiedzania zabytków turystom polsko i obcojęzycznym. Nośniki zostały wyprodukowane dzięki finansowemu wsparciu Gminy Stare Czarnowo.

Wiosną ruszyły warsztaty botaniczne – kolejna odsłona działań, które cyklicznie realizujemy z młodzieżą Zespołu Szkół w Kołbaczu. Warsztaty przygotowała i prowadziła dr Olga Sietnicka z Akademii Sztuki w Kołbaczu. Młodzież miała okazję poznać ideę klasztornych ogrodów średniowiecza, ich rolę i symbolikę. Później w wirydarzu dawnego opactwa cystersów wspólnymi siłami  stworzyliśmy zalążek ogrodu, nawiązującego do cysterskich tradycji. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce spotkań integrujące mieszkańców Kołbacza i okolic.

Latem znów zagościła u nas Muzyka na Gotyckim Szlaku – festiwal, którego jesteśmy partnerem i który tradycyjnie zaczyna się od Kołbacza. Wspaniały koncert „Między Wschodem a Zachodem” w wykonaniu Szczecin Vocal Project, poprzedził piknik Bractwa Maltańskiego i wspólne zwiedzanie danego opactwa. Przy okazji odkryliśmy bardzo gościnną przestrzeń w cieniu rozłożystego orzecha :)

W ramach naszej współpracy z Akademią Sztuki zaprosiliśmy studentów do przygotowania koncepcji znaku graficznego dla dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu. Prace powstawały pod kierunkiem dr hab. Ireneusza Kuriaty i mgr Magdaleny Januszkiewicz w Pracowni Projektowania Znaku i Form Identyfikacyjnych. Do tematu mamy nadzieję wrócić w bieżącym roku i dopracować koncepcje.

We wrześniu dotarła do nas fantastyczna wiadomość o przyznaniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza nagrody PRO ARTE Radosławowi Palusowi, prezesowi stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. Jak piszą inicjatorzy „nagroda PRO ARTE przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu dla regionu”. Laureaci otrzymują statuetkę Pro Arte dłuta krakowskiego artysty, Andrzeja Litwy oraz 10 000 zł brutto. Radosław Palus został nominowany do nagrody przez Starostę Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego. W tym miejscu należą się osobiste podziękowania tym wszystkim, bez których odkrywanie dziedzictwa pocysterskiego Kołbacza nie byłoby możliwe ani tak fascynujące – księdzu kanonikowi Andrzejowi Sowie, dzielnej rodzinie, wszystkim członkom stowarzyszenia Spichlerz Sztuki oraz naszym sympatykom, wspaniałym sponsorom i władzom samorządowym!

Link do uroczystej gali wręczenie nagród:
http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/artykuly/poznalismy-laureatow-nagrod-pro-arte
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34959,18860392,inauguracja-opery-wreczono-nagrody-kulturalne-pro-arte-zdjecia.html

Jesienią organizowaliśmy kolejną edycję „Cieni zapomnianych kultur”. Czas leci i jakby nie liczyć to już po raz ósmy spotkaliśmy się w spichlerzu z ciekawymi osobowościami, które wprowadzały nas w swój niezwykły świat. Tym razem spichlerz stał się miejscem eksperymentów z ulotną materią światła, za sprawą Tadeusza Wierzbickiego i jego Teatru Form Światła. W części muzycznej usłyszeliśmy kołysanki jidysz opracowane nowatorsko i z wielką wrażliwością przez Olę Bilińską. W projekcie BERJOZKELE usłyszeliśmy także gościnnie znakomitego saksofonistę Mikołaja Trzaskę.

W październiku ukazała się pierwsza, długo oczekiwana monografia opactwa cysterskiego w Kołbaczu – „Dzieje opactwa cystersów w Kołbaczu (1173-1535)”. Jej autorem jest Michał Franiak, historyk, teolog, pedagog, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego (Zakład Historii Średniowiecznej). W monografii podjęto próbę umieszczenia wszystkich możliwych wątków tematycznych (nie tylko ekonomicznych) składających się na całość klasztornego życia cystersów.
Jeden z adresów sprzedaży internetowej książki:
http://www.sklep.gildia.pl/literatura/287391-michal-franiak-dzieje-opactwa-cystersow-w-kolbaczu-1173-1535

W listopadzie stowarzyszenie Spichlerz Sztuki było współorganizatorem pokonkursowego pokazu filmów dokumentalnych nagrodzonych w ramach Szczecin European Film Festival. SEFF zawitał u nas po raz drugi, prezentując w piwnicy Domu Konwersów filmy, stanowiące esencję twórczych poszukiwań w kinie, które przekracza granice, nie tylko gatunkowe.

Z końcem roku zamknięte zostały także prace remontowe ściany gotyckiej (zachodniej) kościoła oraz romańskiego transeptu (południe), który miał wyraźne pęknięcia. Już teraz można podziwiać odnowioną pod okiem ekspertów, konserwatorów i historyków sztuki słynną kołbacką rozetę, w której uzupełniono ceglane ubytki oraz tynki. Miejscowo zachowane zostały ślady oryginalnych średniowiecznych tynków, zrekonstruowano również fragment polichromii. Środki na remont w wysokości 700.000 zł z MKiDN pozyskała Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu.

Życzymy sobie, wszystkim sympatykom pocysterskiego Kołbacza i mieszkańcom Gminy, by Nowy Rok wypełniły równie dobre i jeszcze lepsze wieści :)

 

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...