15.09.2011
Już 8 października (sobota) o g.19.00 zapraszamy do pocysterskiego kościoła w Kołbaczu na IV. edycję imprezy "Cienie zapomnianych kultur". Tym razem ruszymy śladem wielokulturowej (nie)dawnej Polski. W Galerii Cysterskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Zagubiony porządek”przygotowanej przez Stowarzyszenie Szukamy Polski. Wystawa prezentuje unikalne przedwojenne zdjęcia, które układają się w portret wielokulturowej, wieloetnicznej Polski.
"Dawna Rzeczpospolita była bowiem tworem wielonarodowym, wieloreligijnym i wielokulturowym. Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, Tatarzy, Karaimi tworzyli niepowtarzalny koloryt tej unikalnej, jak na owe czasy, federacji. Każda nacja, każdy kościół czy gmina wyznaniowa budowały i organizowały przestrzeń według własnych tradycji i stylów. Można powiedzieć, że wszyscy tworzyli swoje kawałki wielkiej mozaiki, które - rywalizując ze sobą i wpływając na siebie wzajemnie - składały się na jedną wspólną całość.
Dziś, po latach, oglądając stare ilustracje ze zdumieniem zauważamy, jak bardzo te różnorodne kawałki do siebie pasowały. Że kościół, cerkiew, synagoga, meczet czy kenesa umieszczone w jednej miejscowości nie kłócą się: przeciwnie - tworzą zachwycającą harmonię. Że w jednej wsi sąsiadują ze sobą rynek zabudowany na modłę żydowską, szlachecki dworek i wiejskie chaty. I wreszcie - że wszystkie te budowle służyły nie tylko społecznościom, które je wzniosły, ale również wszystkim mieszkańcom niezależnie od narodowości i wyznania: choćby dlatego, że podnosiły rangę całej miejscowości."
- tekst z folderu otwierającego wystawę.
Zdjęcia pochodzą z kolekcji Tomasza Wiśniewskiego, która powstawała przez 25 lat i liczy obecnie ponad 40 000 różnego rodzaju fotografii, map i dokumentów. Po otwarciu wystawy spotkanie z Tomaszem Wiśniewskim - historykiem, założycielem stowarzyszenia Szukamy Polski, autorem książek, dziennikarzem i kolekcjonerem. W swojej działalności dąży do zachowania śladów wielokulturowości Polski. Jego kolekcja powstawała przez blisko 25 lat. To ponad 40 tysięcy różnego rodzaju zdjęć, pocztówek, map, planów i innych dokumentów. Wystawie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Sosena, kompozytora i aktora Teatru Strefa Ciszy.
W drugiej części, która tradycyjnie odbędzie się w kołbackim kościele, usłyszymy koncert zespołu CUKUNFT. Założeniem zespołu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej, która dla zespołu jest wciąż żywa, z całym jej bogactwem i we wszelkich odmianach. Tak więc obok żywiołowych, jazzowych improwizacji usłyszymy też nutę nostalgii. Tradycyjnie w trakcie wystawy będzie można nabyć cegiełki na wsparcie renowacji kościoła. Zapraszamy!