MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

"Cienie zapomnianych kultur 2015" - 11 października - zmiana terminu!!!

09.2015

Śpieszymy z informacją o zmianach, jakie niezależnie od nas, nastąpiły w terminie i programie tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur”. Impreza odbędzie się dzień później, 11 października (w niedzielę), początek g. 19.00. W części muzycznej imprezy niestety nie zagra zespół Banda Nella Nebbia z powodu choroby lidera grupy (dowiedzieliśmy się o tym tydzień przed imprezą).

Dzięki dobrym duchom, niezwykła muzyka zabrzmi w Kołbaczu i w tym roku - o godz. 20.30 zobaczymy i usłyszymy Olę Bilińską z zespołem, w pięknym projekcie muzycznym „Berjozkele – kołysanki jidysz i pieśni wieczorne” – z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski. Jesteśmy przekonani że te muzyczne, poetyckie światy ciekawie współgrają z ideą projektu "Cieni zapomnianych kultur".

Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Album Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14 grudnia 2014 roku nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez polskich dziennikarzy zajmujących się muzyka tradycyjną „folkową płyta roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł „Folkowego Fonogramu Roku” przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyka tradycyjna w Polsce.


Album „Berjozkele” to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

Kołysanki to z założenia intrygujące formy - funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Członkowie Berjozkele dokonali bardzo uważnej selekcji by stworzyć program spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.

BERJOZKELE to:
Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper
Kasper Szroeder – trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper
Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina

Linki:
Wystep BERJOZKELE na Festiwalu Nowa Tradycja 2015:
http://www.polskieradio.pl/228/4275/Artykul/1443917

--------------------------

W pierwszej części wieczoru, przed koncertem o godz. 19.00 zobaczymy spektakl Małe „i” Studia Form Światła Tadeusza Wierzbickiego. To poezja światła, zakorzenione w dzieciństwie poetyckie eksperymenty ze światłem i cieniem. Tadeusz Wierzbicki jest twórcą nowych technik teatru wizualnego, m.in. teatru światła odbitego od formowanych luster, teatru cieni i witraży elektrostatycznych.

„Powrót do dzieciństwa, na strych rodzinnego domu, do historii lustra i odbitego światła słonecznego, był dla artysty czymś w rodzaju powrotu do korzeni, ważnym punktem wyjściowym dla jego nadzwyczajnej twórczości artystycznej”
   
„Używa wszystkiego, co może służyć komunikacji: choćby na przykład papier, plastik, gazety, taśmy magnetyczne, kolory, dźwięki, hałasy, światła, czy słowa. Słowa ulegają procesowi oczyszczania (…aż do zredukowania ich do jednej samogloski, do samogloski “i”, która staje sie bohaterką fantastycznych przygód”
- La drammaturgia dell'osservatore
di Alfio Petrini


„Raz obejrzanej pracy Wierzbickiego nigdy się nie zapomina – (…) na zawsze pozostanie wzruszenie i dziecięcy zachwyt magią jego twórczości. I pytanie: jak to jest zrobione, czy coś takiego rzeczywiście istnieje? (…) Jego światło jest aktorem i reżyserem (!), jest jak światło Słońca i światło Księżyca – pełne poetyki i ukrytych znaczeń.
- Wei-Yun Lin-Górecka, Paweł Górecki „Nowy format animacji”, w: Teatr Lalek

„Warsztat Wierzbickiego wygląda skromnie. Ot, mały ekran, kilka przedmiotów, lusterka, jakieś żródło światła. Potrafi on jednak stworzyć z nich niezwykłe plastyczne konstrukcje wymykające się wszelkim opisom i klasyfikacjom”.
- Rzeczpospolita

Jeszcze przed spektaklem zobaczymy instalację Tadeusza Wierzbickiego "Maski świetlne", którą tworzą refleksy świetlne od uformowanych krzywizn luster. Rozgrzewane miejscowo przez artystę lustro uzyskuje odpowiednią miękkość powierzchni, a później formowane są krzywizny na jego powierzchni. Ta unikalna technika artystyczna daje w efekcie moźliwość tworzenia przestrzennych obrazów świetlnych. W ten sposób powstały maski. Ustawione zostały w kręgu wokół światła, jak planety, bo świecą światłem odbitym. Światło odbite ślizgowo od formowanych luster projektuje obrazy masek świetlnych  Obraz wygenerowany z uformowanego lustra na ekran jednocześnie przegląda się w swoim lustrze.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorem.

http://tadeuszwierzbicki.eu

Autorka fotografii: Małgorzata Mikołajczyk
www.malgorzatamikolajczyk.com


Tegoroczna, 8. edycja projektu, realizowana jest dzięki wsparciu Powiatu Gryfińskiego, lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza oraz Fundacji BZ WBK.


Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Trzy odsłony mappingu, inspirowane historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowane podczas "Cieni zapomnianych kultur" 2018-2020 WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...